Katedra Berlińska (Berliner Dom) & wieża telewizyjna w tle (Fernsehturm) |
Przyjeżdżają znajomi do Berlina, a Ty nie masz ochoty po raz kolejny odwiedzać atrakcji, które już wielokrotnie widziałeś, lub które i tak codziennie mijasz na rowerze w drodze do pracy? Jednocześnie zależy Ci, by znajomi szybko i sprawnie odhaczyli najważniejsze punkty każdej standardowej wycieczki po Berlinie? Ułóż dla nich plan zwiedzania i skorzystaj z pomocnych w tym zakresie stron! W tym poście opiszę, jak najlepiej zorganizować zwiedzanie Berlina znajomym, którzy odwiedzają niemiecką stolicę po raz pierwszy.
➽ ODHACZANIE GŁÓWNYCH ATRAKCJI
Jeśli nie chcesz uczestniczyć we wspólnym włóczeniu się po mieście turystycznymi szlakami, warto naprowadzić znajomych na główne atrakcje, dając im jednak wolną rękę w wyborze miejsc, ewentualnie dzieląc się z nimi wskazówkami o jakich porach udać się w konkretne miejsce, żeby ominąć tłumy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup Berlin WelcomeCard, uprawniającej do darmowego transportu publicznego i zniżek do muzeów w ciągu od 48-godzin aż do 6 dni — w zależności od wybranego wariantu. Poniżej zamieściłam listę sztandarowych atrakcji, których nie można pominąć podczas pierwszej wizyty w mieście.
- WYSPA MUZEÓW (MUSEUMINSEL)
Jedną z najczęściej odwiedzanych berlińskich atrakcji jest Wyspa Muzeów, na której znajduje się 5 najważniejszych berlińskich muzeów, czyli Bodemuseum, Pergamonmuseum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie oraz Altes Museum. Na nią samą potrzebujemy minimum dzień (a to i tak może nie wystarczyć, by szczegółowo zapoznać się ze wszystkimi znajdującymi się tam zbiorami). Warto przyglądać się dostępnym w internecie ofertom specjalnym takim jak przykładowo: bilety wstępu z pominięciem kolejki lub bilety na Wyspę Muzeów z dostępem do wszystkich 5 muzeów. Zaraz obok wyspy znajduje się Katedra Berlińska (Berliner Dom), która również powinna być obowiązkowym punktem programu zwiedzania miasta.
- WIEŻA TELEWIZYJNA
Nie da się być w Berlinie i nie zauważyć z któregoś miejsca wieży telewizyjnej — największej budowli Berlina (368m). Tym, którym nie wystarczy widok z daleka, mogą udać się na Alexanderplatz by podziwiać wieżę z dołu lub mogą wjechać na górne tarasy widokowe Fernsehturm. W tym drugim przypadku warto też pomyśleć o biletach z pominięciem kolejki, bo przed windą na sam szczyt zawsze ustawiają się tłumy (rocznie atrakcję tę odwiedza ponad milion zwiedzających!). U góry jest bar i restauracja obrotowa — obraca się o 360° w ciągu godziny. Pamiętajmy jednak, że będąc na wieży... nie widzimy samej wieży! Przyjrzeć się jej można z kilku dobrych punktów widokowych na terenie miasta — pisałam o tym w poście o najlepszych punktach widokowych Berlina.
- BRAMA BRANDENBURSKA
Budynek Bundestagu w Berlinie |
- GMACH PARLAMENTU RZESZY (REICHSTAG) I DZIELNICA RZĄDOWA (REGIERUNGSVIERTEL)
Gmach parlamentu Rzeszy jest od 1999r. siedzibą Bundestagu w Berlinie. Dawny neorenesansowy budynek z l. 1884-1894 zyskał nowoczesny wygląd za sprawą światowej sławy architekta Normana Fostera, któremu po zjednoczeniu Niemiec została powierzona modernizacja budynku. Turystów oczywiście najbardziej interesuje kopuła gmachu, która stała się niejako symbolem niemieckiej stolicy. Codziennie odwiedza ją ok. 8 tys. osób! Aby się do niej dostać, należy uprzednio zarejestrować wizytę poprzez formularz online dostępny na stronie Bundestagu. Rejestracja jest prosta, wystarczy podać imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Na miejscu trzeba wylegitymować się dokumentem tożsamości. Im wcześniej się tam wybierzemy, tym lepiej. Tu jednak jest też opcja wieczornego zwiedzania, bo kopuła jest czynna aż do 24:00. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy z kawiarnią serwującą niemieckie specjały.
Gmach parlamentu stanowi część dzielnicy rządowej — nowoczesnej części Berlina z ciekawymi architektonicznie budowlami takimi jak (mój ulubiony w tamtej okolicy) Paul-Löbe-Haus, budynek Urzędu Kanclerza Federalnego oraz budynek dworca głównego czyli berliński Hauptbahnhof.
Gmach parlamentu stanowi część dzielnicy rządowej — nowoczesnej części Berlina z ciekawymi architektonicznie budowlami takimi jak (mój ulubiony w tamtej okolicy) Paul-Löbe-Haus, budynek Urzędu Kanclerza Federalnego oraz budynek dworca głównego czyli berliński Hauptbahnhof.
- POMNIK POMORDOWANYCH ŻYDÓW EUROPY
Kawałek za Bramą Brandenburską (dokładnie 600m dalej) znajduje się Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas), zaprojektowany przez Petera Eisenmana oraz podziemne muzeum (Izba Pamięci). Razem stanowią miejsce upamiętniające zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Budowany w latach 2003-2004 pomnik składa się z 2711 betonowych bloków — symbolicznie po jednym na każdą stronę Talmudu. Pomnik jest tak zaprojektowany tak, że odwiedzający mogą się przechadzać alejkami pomiędzy tymi betonowymi blokami. Znajomym odradziłabym fotografowanie się w podskokach pomiędzy płytami, jak to czynią niektórzy. W tym miejscu należy przede wszystkim uczcić ofiarę zamordowanych Żydów.
- POTSDAMER PLATZ
Checkpoint Charlie w Berlinie |
- CHECKPOINT CHARLIE
Najmniej lubiana przeze mnie atrakcja Berlina — w jej okolicy kiedyś pracowałam i niemal każde wyjście z biura wiązało się z przepychaniem się przez tłumy turystów chcących sfotografować się z panami jak na zdjęciu powyżej. Symbolicznie reprezentują oni strażników stojących kiedyś na przejściu granicznym pomiędzy NRD a Berlinem Zachodnim w okresie zimnej wojny. Przejście zostało oficjalnie wygaszone w 1991r. Jeśli znajomi zechcieliby się pokręcić w tamtej okolicy, sugerowałabym wówczas, aby zrobić to wcześnie rano, kiedy jeszcze nie ma tam nadmiernego tłoku. Od 8:30 każdego dnia z wyjątkiem niedzieli można też zajrzeć do przyjemnej kawiarni Westberlin, znajdującej się nieopodal na Friedrichstraße 215.
- EASTSIDE GALLERY
W tym miejscu, jak to zwykle mam w zwyczaju w tym kontekście, wspomnę znajomym o gentryfikacji Berlina. Eastside Gallery czyli uliczna galeria stworzona przez artystów z całego świata na fragmentach dawnego muru berlińskiego stoi dziś w maksymalnie zgentryfikowanej części Berlina (Mercedes-Benz Arena, East Side Mall, Media Spree, biuro Zalando itd.). Stąd radziłabym się tam wybrać po to, by móc zobaczyć dzieła artystów na kawałkach muru w nietkniętej jeszcze formie. Być może niedługo zostaną one gdzieś przeniesione, a deweloperzy zechcą wykorzystać teren pod budowę kolejnego bezdusznego apartamentowca lub biurowca...
Lotnisko Tempelhof |
- TEMPELHOFER FELD
Moja absolutnie ulubiona berlińska atrakcja! Teren dawnego berlińskiego lotniska (port lotniczy został zamknięty w 2008r.) aktualnie jest parkiem miejskim, a właściwie jest to duża przestrzeń zielona, z pasami startowymi pośrodku. To miejsce, w którym spędzam sporo czasu — nadaje się na spacer, spotkanie ze znajomymi oraz różnego rodzaju aktywności sportowe (bieganie, joga, kite, rower, rolki... właściwie wszystko jest tu możliwe!).
Berlińskich atrakcji turystycznych jest oczywiście dużo więcej, ale jeśli ktoś kiedyś by mnie spytał o te, których pominąć nie można, wymieniłabym te na liście powyżej. Zajrzyjcie tu ⇢ by poznać najlepsze berlińskie galerie sztuki.
Preußenpark — tajski park-street-food w Berlinie |
➽ KULINARNE EKSPLORACJE
Berlin miastem tysiąca smaków i kuchni z całego świata! Królują kuchnia arabska, turecka i azjatyckie. Dużym walorem miasta jest to, że wychodząc do restauracji nie trzeba wydawać majątku. Kulinarna oferta jest naprawdę zróżnicowana pod kątem smaków, jakości i ceny. Każdy znajdzie coś dla siebie! Znajomych na pewno zabrałabym gdzieś, gdzie można dobrze zjeść! Latem chciałabym im pokazać tajski park z jedzeniem. Na blogu poświęciłam wybranym tematom kulinarnym kilka postów. Dla wegetarian stworzyłam wegetariański przewodnik po Berlinie, a ponadto napisałam też o tym, gdzie w mieście warto iść na brunch, gdzie udać się na kulinarne eksploracje w Neukölln śladami kuchni arabskiej czy gdzie zjeść lunch w Mitte.
➽ FLOHMARKTY I SKLEPY VINTAGE
W Berlinie chętniej zagląda się do second-handów i na flohmarkty (pchle targi), niż chodzi do sieciówek. Wystarczy spojrzeć na ulicy by zorientować się, że ludzie lubią tutaj recyklingować, a zanim coś wyrzucą, dwa razy się zastanowią. Znajomych zabrałabym na tour po ulubionych sklepach vintage, czyli do np. Pick'n'Weight, Humany, Paul's Boutique, czy do Repeater'a. W weekend wybralibyśmy się na flohmarkt, bo chodzenie na takie targi ze znajomymi czy wspólne dzielenie stoiska to też jeden z typowych berlińskich sposobów na spędzanie czasu. Najbardziej popularne flohmarkty są na Mauerpark, Maybachufer czy BoxhagenerPlatz.
➽ NOCNE ŻYCIE
Ważną częścią dzisiejszego Berlina jest lokalna scena klubowa. Znajomym oczywiście zorganizowałabym wyjście do klubu! W większej grupie takie zadanie jest nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe. O tym, do jakich klubów warto zajrzeć w Berlinie napisałam w poście o klubach techno & house.
Brak komentarzy