×
NAJLEPSZE PUNKTY WIDOKOWE W BERLINIE

NAJLEPSZE PUNKTY WIDOKOWE W BERLINIE

Teufelsberg / Fot. Stas
Berlin to niemal całkowicie płaskie miasto, zatem wystarczy wznieść się tylko odrobinę wyżej niż lokalne chodniki, a już można złapać dobry widok na okolicę. Na kilku berlińskich blogach widziałam wpisy o punktach widokowych w Berlinie i pomyślałam, że przygotuję podobny post po polsku, tym bardziej że mam sporo zdjęć stanowiących ilustrację tematu i znalazłam też sporo innych przeglądając Instagram. Wyjście na szczyt, z którego widać panoramę miasta to dobry start dla każdej berlińskiej wycieczki. Osoby mieszkające na co dzień w Berlinie mogą natomiast złapać inne spojrzenie na miasto. Poniżej znajdziecie listę miejsc, z których są najciekawsze widoki na Berlin i piękne berlińskie niebo.WIEŻA TELEWIZYJNA
Wysokość: 368 m, Mitte
Po ponad pięciu latach w Berlinie w końcu udało mi się znajeźć na szczycie wieży telewizyjnej. Ta dość oczywista atrakcja turystyczna miasta nigdy mnie nie pociągała, ale w końcu musiałam ją odhaczyć z mojej listy rzeczy do zrobienia. Berlińska wieża telewizyjna to najwyższy budynek w Niemczech, znajdujący się w centralnej części Berlina, w Mitte, na Aleksanderplatz. Wraz z anteną znajdującą się na wierzchołku, liczy 368 metrów. Turyści mogą dojechać na wysokość 203,8 m, gdzie mieści się punkt widokowy i niewielki bar, lub na wysokość 207,5 m, gdzie znajduje się obrotowa restauracja (pełen obrót wokół osi trwa pół godziny). Spontaniczna decyzja o wizycie na wieży może skończyć się godzinami spędzonymi w kolejce (zwłaszcza w godzinach szczytu), dlatego warto zaplanować wizytę na wieży z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem, kupując bilety online (możliwe jest zakupienie biletów, z którymi nie trzeba stać w kolejce, a jedynie do kontroli bezpieczeństwa). Widok na miasto przy dobrej pogodzie jest naprawdę imponujący. Charakterystyczne punkty panoramy opisane są na tablicach ustawionych pod oknami. Minusem z pewnością jest to, że z takiej perspektywy nie widać najbardziej charakterystycznego punktu Berlina, czyli właśnie wieży. Osobiście nie byłam też zachwycona wyjazdem na górę klaustrofobiczną windą, w której turyści upchani byli jak sardynki! 

WIEŻA KOLLHOFF // PANORAMAPUNKT
Wysokość: 101m, Mitte
Wieża Kollhoff na Potsdamer Platz (niegdyś najbardziej ruchliwym placu Europy) to jeden z lepszych punktów widokowych Berlina. Na 24. i 25. piętrze mieszczą się tarasy widokowe i kawiarnia, z których rozpościera się widok na jedną z głównych ulic Berlina: Leipziger Str., w oddali widać też Alexanderplatz, balon Die Welt, Tiergarten oraz wiele więcej. Za sprawą otaczającej architektury można się tam poczuć jak w Nowym Jorku. Wieża stanowi część kompleksu wieżowców, z których najwyższy (Bahntower) ma 103m. Okolica jest typowo turystyczna, z atrakcjami takimi jak np.: Sony Center, Muzeum Filmu, część muru berlińskiego; kawałek dalej też Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Brama Brandenburska, a w przeciwnym kierunku Checkpoint. 

SIEGESSÄULE 
Wysokość: 67m, Mitte
Charakterystyczny punkt orientacyjny Berlina. Według wielu, widok z Siegessäule (Wieży Zwycięstwa) jest jednym z najciekawszych w Berlinie, bo rozpościera się na główną arterię Berlina otoczoną zielenią Tiergarten, z berlińską zabudową w tle. Budowla powstała na przestrzeni lat 1864-1873. Na wierzchołku, nad tarasem widokowym znajduje się uskrzydlona, rzymska bogini zwycięstwa Victoria. Figura jest pozłacana, kilkukrotnie restaurowana od momentu powstania. Ostatnie renowacje miały miejsce na przełomie 2010-2011r. Bilet wstępu kosztuje: 3eur normalny, 2,5eur ulgowy.

ZIONSKIRCHE
Wysokość: 67m, Mitte/Prenzlauer Berg
To z pewnością jeden z moich ulubionych punktów widokowych na Berlin. Znajduje się na wieży kościoła na spokojnym, malowniczym Zionskirchplatz. Na sam szczyt trzeba wspiąć się wąskimi, krętymi, ceglanymi schodami (po 104 stopniach jesteśmy na górze!), niezdarnie starając się wyminąć osoby nadchodzące z przeciwnego kierunku. Opłata za wstęp wynosi 1eur lub według uznania więcej, drzwi kościoła otwarte są w niedzielę od 11:00 do 17:00 (o 10:00 odbywają się tam nabożeństwa).

TEUFELSBERG (patrz: pierwsze zdjęcie w poście)
Wysokość: 120m (najwyższy punkt wzniesienia), Grunewald
Opuszczona amerykańska stacja nasłuchowa stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania Berlina w każdym alternatywnym planie wycieczki (śladami graffiti i street-artu). Więcej zdjęć stamtąd znajdziecie w starym poście BERLINSKO. Bardzo lubię samą stację i zieloną przestrzeń wokół niej (Grunewald). Teufelsberg (Diabelska Góra) została sztucznie utworzona zaraz po II wojnie światowej, a na niej powstał ośrodek nasłuchowy NASA. Na nasypie znajdowała się też przez jakiś czas skocznia narciarska. Dziś wejście na Teufelsberg możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem i po uiszczeniu opłaty (pojedynczy bilet wstępu kosztuje 15eur), nad czym ubolewam, bo uważam, że przestrzeń powinna być dostępna dla wszystkich za darmo. Kto jednak zdecyduje się na płatny wstęp, ma okazję wejść na dawne kopuły nasłuchowe (dziś ozdobione pracami artystów ulicznych), skąd jest świetny widok na Berlin
 
STOŁÓWKA TU (CAFETERIA SKYLINE)
Wysokość: 80m, Charlottenburg
To osobista rekomendacja mojej siostry, która umawia się tam czasami ze swoim chłopakiem na lunche. Budynek, w którym mieści się stołówka studencka przy Ernst-Reuter-Platz była do lat 80-tych najwyższym punktem dzisiejszej niemieckiej stolicy. W środku dostępnych jest aż 820 miejsc siedzących, zatem o znalezienie wolnego stolika nietrudno. Stołówka jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 17:30 do 16:00.

KLUNKERKRANICH
Wysokość: 5. piętro, Neukölln 
Bar znajduje się na 5. piętrze na Neukölln Arcaden, pisałam już o nim parę razy, więcej m.in. w poście o Klunkerkranich. Nie tylko lubię sam widok, ale również i bar, w którym miło spędza się czas. Jest to typowo letnia miejscówka, do której zawsze zabieram wszystkich odwiedzających mnie w Berlinie znajomych. Na miejscu parkingu dla klientów galerii handlowej postało miejsce bardzo przyjazne, zielone, urządzone w bardzo prosty sposób, ale jednocześnie wygodnie, tak że można tam spędzić godziny na rozmowie ze znajomymi i podziwianiu panoramy Berlina. W poniedziałki i wtorki miejsce jest zamknięte, od środy do niedzieli otwarte jest do 12:00 lub 16:00 do 2:00 w nocy.

NENI/MONKEY BAR
Wysokość: 10. piętro, Charlottenburg

Chociaż widok z Neni/Monkey Bar jest naprawdę ciekawy (z góry budynku Bikini Berlin widać m.in. małpy w pobliskim zoo, stąd nazwa Monkey Bar), to jednak za barem i lokalizacją (zachodni Berlin, Charlottenburg) nie przepadam. Zdarzyło mi się, że obsługa przez ponad pół godziny nie podeszła do naszego stolika (mimo że zostaliśmy poinformowani, że zamówienia należy składać u kelnera na sali), a kiedy zniecierpliwiona chciałam już złożyć zamówienie przy barze, zostałam odesłana do stolika z zapewnieniem, że ktoś zaraz się zjawi, to jednak nigdy nie nastąpiło i po prostu opuściliśmy lokal. Mimo tego nieprzyjemnego doświadczenia, polecam Wam widok z Monkey, bo to jedno z nielicznych miejsc, z których można podziwiać zachodni Berlin w całej okazałości. Neni to z kolei restauracja, która wydaje się doskonała na wieczorną kolację z widokiem na miasto (jeszcze niestety nie próbowałam, więc nie komentuję więcej w tym temacie)!

BERLIŃSKI BALON WIDOKOWY (HI-FLYER // WELT BALLOON)
Wysokość: do 150m, punkt startowy: Mitte
Berliński balon napełniany helem jest jednym z największych tego typu balonów na świecie (inne większe balony są napełniane ciepłym powietrzem). Na wypukłych powierzchniach znajduje się napis-reklama Die Welt (stąd nazwa balonu). Loty z platformy odbywają się co 15 minut i kosztują od 10 do 23 eur.

Bujanie w chmurach w Berlinie jest super przyjemne!


GAZOMETR // GASOMETR
Wysokość: 78m, Schöneberg
Gasometr to z pewnością jedna z ciekawszych i bardziej charakterystycznych budowli Berlina. W dolnej części mieszczą się biura, a górna część udostepniona jest do zwiedzania, ale tylko w ramach grup zorganizowanych i tylko podczas letnich miesięcy. Oprowadzanie trwa ok. 80 min. i jest przeznaczone dla osób od 18 roku życia (jednak dzieci od 12 lat również mogą zwiedzać pod okien rodziców). To atrakcja dla osób bez lęku wysokości i lęku przed otwartymi przestrzeniami! Rezerwacje i więcej informacji (również o cenach) uzyskać można wysyłając maila na: gasometer1(at)gmail.com.

BUNKIER W VOLKSPARK HUMBOLTHAIN
Wysokość: 42m, Mitte (Gesundbrunnen)
O bunkrze pisałam już przy okazji tego posta: Bieganie w Berlinie. Powojenny bunkier został zasypany ziemią, ponieważ nie udało się go wysadzić w powietrze i zlikwidować. Dziś obrasta go bujna roślinność, a jedna ścian przeznaczona jest do sportowego wspinania z liną. Natomiast ze szczytu bunkra z drugiej strony roztacza się widok na Gesundbrunnen. Minusem jest, że ze względów bezpieczeństwa szczyt bunkra obudowano wysokim ogrodzeniem, które częściowo przesłania widok.

Inne ciekawe punkty widokowe to także: Funkturm, taras hotelu Park Inn, taras klubu House of Weekend, Soho House, widok z baru i restauracji Solar, widok na Berlin ze szczytu mini-wodospadu w Viktoriapark. Macie inne rekomendacje?

↡Zdjęcie z Soho House Berlin

5 komentarzy

 1. Anonimowy21/6/18

  Świetny wpis, wielokrotnie bedąc w Berlinie nie wiedziałem,że jest tam aż tyle punktów widokowych, dotchczas wiedziałem o wieży telewizyjnej, wieżowcu na Potsdamer platz i wieży radiowej kolo Messe Berlin.Przy okazji, Zionskirche jest świątynia Ewangelicką, więc nie ma tam mszy,ale nabożeństwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za miłe słowa! Punktów widokowych w Berlinie jest naprawdę sporo!
  Poprawiłam już wpis :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapomniałaś o punkcie widokowym z wieżowca na Fischerinsel 1 :)

  https://ctcdn.azureedge.net/cloudcache/1/d/7/3/7/8/1d737803580a26dda4af30ad0a3df1b0586f1024.jpg

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy1/7/19

  Przykre to ale Berlin to już całkowita komercja pod przykrywką hipsterii i multikulti. Dawniej uważałem to miasto za ostoję artyzmu i wolności wypowiedzi. Dzisiaj - ociekające od hipokryzji, przesadzonego blichtru i pseudoartyzmu opartego na wydumanym wege i LGBTQ+ na pokaz.

  OdpowiedzUsuń

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine