×
Kulinarna wycieczka po Neukölln: kuchnia arabska śladami serialu 4BLOCKS

Kulinarna wycieczka po Neukölln: kuchnia arabska śladami serialu 4BLOCKS

Hermannplatz - Berlin, Neukölln

Jednym z moich ulubionych zakątków Berlina jest Rixdorf (Czeska wioska; więcej na ten temat w przygotowanym przeze mnie angielskim Przewodniku po Rixdorf) - okręg należy administracyjnie do Neukölln. Ta część miasta to prawdziwy tygiel kultury: uroczy zielony zakątek, ze śladami morawskiego osadnictwa w tle, znajduje się pomiędzy dwoma ruchliwymi i dość osobliwymi ulicami odchodzącymi od Hermannplatz - Karl Marx Straße i Sonnenallee. Wokół tej pierwszej (nie mylić z Karl Marx Allee, kiedyś Stalinallee) skupiła się spora część tureckiej społeczności Berlina. Znajdziemy na niej restauracje serwujące takie specjały jak np. gözleme, manti, suczuk czy ajran i gdzie ponadto znajduje się wiele tureckich sklepów i barów.

Natomiast Sonnenallee nazywana jest berlińskim Małym Orientem ze względu na sporą ilość arabskich knajpek i marketów. Arabowie, po Turkach, Polakach i Rosjanach stanowią czwartą największą społeczność Berlina. Zamieszkują głównie: Neukölln (5% ludności dzielnicy), Mitte (4,6%), Tempelhof- Schöneberg (2,2%) i Kreuzberg (2,7%). Ich społeczność jest mocno zróżnicowana, są wśród nich Marokańczycy, Algierczycy, Irakijczycy, Syryjczycy i wiele innych. Namiastkę tej różnorodności odnajdziemy właśnie m.in. na Sonnenallee. Ulica kojarzyć się może z filmem Słoneczna aleja, ilustrującym problemy zwykłych mieszkańców Berlina, zmagających się z życiem codziennym w podzielonym murem mieście - część ulicy znajdowała się po wschodniej stronie muru, a część po zachodniej. Filmowych odniesień do dzielnicy Neukölln może być wkrótce więcej dzięki nowemu serialowi produkcji TNT - 4 Blocks (zobaczcie zwiastun). Serial opowiada o świecie arabskich rodzinnych gangów działających w tej części Berlina. Fikcyjna historia zyskuje na autentyczności poprzez osadzenie w realnym kontekście - wiele scen miejskich zostało nagranych w Neukölln.Karl Marx Straße z widokiem na Rathaus Neukölln, Berlin

Z niecierpliwością czekam na ten serial nie tylko z powodu możliwości podejrzenia na ekranie bliskich mi lokacji, ale także ze względu na obsadę i oprawę muzyczną. Główne role zagrają m.in. niemieccy raperzy Veysel i Massiv, znany z filmu Victoria aktor Frederick Lau (jeden z moich ulubionych współczesnych aktorów niemieckich) oraz inny świetny niemiecki aktor libańskiego pochodzenia - Kida Ramadan. Hip-hopowa warstwa muzyczna, bez której serial z pewnością sporo straciłby na wiarygodności, to kolejny charakterystyczny punkt tej produkcji (posłuchajcie kawałka 4 Blocks w wykonaniu Veysel, Massiv & Gringo). Pozostając w temacie kultury arabskiej na Neukölln, postanowiłam zrobić parę odniesień kulinarnych u mnie na blogu. Przygotowałam dla Was listę sprawdzonych arabskich (a właściwie wyłącznie libańskich) restauracji i imbissów z mojej okolicy. By przekonać się o tym, że kuchnia arabska to nie tylko kebab i szawarma należy wybrać się właśnie na Neukölln, a najlepiej w rejony sąsiadujące z Sonnenallee.

Arabska potrawa Fatteh (Fatta) w Azzam na Neukölln w Berlinie
Azzam | Kuchnia libańska | Sonnenallee 54, 12045 Berlin
Hummus jako odpowiedź na wszystkie problemy i lekarstwo na zły humor. Metoda w pełni alternatywna, ale warto spróbować. Zwłaszcza w takim miejscu jak Azzam. Niepozorny z zewnątrz, oszczędnie (aczkolwiek kolorowo) urządzony lokal zadowoli przede wszystkim stosunkiem jakości do ceny (za mniej niż 5€ najemy się tam do syta). Oprócz hummusu, w Azzam serwowane są takie tradycyjne specjały Bliskiego Wschodu jak np. falafel, makali (grillowane warzywa), mini-gołąbki w liściach winogron, różnego rodzaju pasty, halloumi i wiele innych. Miejsce świetne na zimę, jak i na lato - w cieplejsze dni przed imbiss wystawiane są stoły i krzesła. Ich usytuowanie stanowi świetny punkt obserwacyjny tętniącej życiem ulicy.

Al Pasha | Kuchnia libańska | Sonnenallee 77, 12045 Berlin
Kolejne królestwo cieciorki i największa konkurencja dla Azzam. Popisowym daniami są msabaha (zbliżona do hummusu potrawa podawana na ciepło, różniąca się sposobem przyrządzania cieciorki - nasiona grochu gotuje się aż do zmięknięcia), fatteh (smaczna mieszanka jogurtu, kruszonki lub chleba pita oraz orzeszków piniowych), ful (pasta z bobu z olejem sezamowym). Co ciekawe, w rejonie Bejrutu i Damaszku dania te są tradycyjnie serwowane raczej na śniadanie niż w porze lunchowej. Na szczęście w Al Pasha (lub sąsiadującym lokalu Al Safa - Fuldastraße 11, 12045 Berlin) można je zamówić przez cały dzień (o ile akurat się nie skończą)!

Sonnenalle - w tle dwa arabskie lokale - Al Safa i Al Pasha
Akroum Snacks | Kuchnia libańska | Sonnenallee 45, 12045 Berlin
Zasadniczo menu zbliżone jest do karty dań z Al Pasha, zatem znawcy libańskich smaków z pewnością mają swoją opinię na temat tego, komu należy się palma pierwszeństwa za nalepszy manakish z zatarem (arabska pizza z mieszanką przypraw o nazwie zatar lub też: za`atar, zahtar) i inne wyżej wymienione potrawy. Ja nie zdradzę swoich preferencji, raczej sugeruję wybrać się w celach poznawczych pod wszystkie wyżej wymienione adresy. Każdemu zamówieniu w Akroum Snacks towarzyszą dodatki takie jak oliwki, świeża mięta czy korniszony.

Falafel Jakoub | Kuchnia libańska | Weserstraße 14, 12047 Berlin
Späti i imbiss w jednym! Idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu rozsiadać się długo przy stole, a jednocześnie chcą tanio zjeść w barowej okolicy Weserstraße. W menu standardowo znajdują się: falafle, halloumi, hummus, makali i sałatki ze świeżych warzyw.

Manar Back | Libańskie słodkości | Sonnenallee 45, 12045 Berlin
Coś na deser! Jeśli jeszcze nigdy nie byliście w arabskiej cukierni - czas nadrobić zaległości (uwaga: arabskie wyroby cukiernicze są wyjątkowo słodkie, zatem radzę uważać z ilością zamawianych słodkości)! Manar to kolorowe miejsce, w którym dostaniemy podobną najlepszą baklawę w Berlinie.

Typowy sklepik arabski na Neukölln w Berlinie
Więcej inspiracji i śladów arabskiej kultury w Berlinie znajdziecie w serialu 4 Blocks. Jego niemiecka premiera odbyła się na Festiwalu Berlinale w tym roku, a w Polsce 4 Blocks zobaczymy już w poniedziałek 08.05 br. o godz. 21:55 na antenie TNT Polska. Zachęcam do oglądania!

Zdjęcia z planu serialu: 4Blocks TNT

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine