×
NAJLEPSZE GALERIE SZTUKI W BERLINIE

NAJLEPSZE GALERIE SZTUKI W BERLINIE


Lubicie sztukę współczesną i podczas wizyty w Berlinie chcielibyscie zaplanować tour po najlepszych galeriach? Czasami zwracacie się do mnie z prośbą o rekomendacje w tej kwestii. W tym poście zebrałam kilka (bo pełna lista jest za dłuuga!) moich ulubionych galerii sztuki współczesnej w Berlinie. Być może moje wskazówki okażą się także pomocne w trakcie decydowania o tym, do której galerii się wybrać podczas zbliżającego się tygodnia sztuki w Berlinie Berlin Art Week (26-30.09.2018), choć nie wszystkie miejsca z mojej listy w nim uczestniczą.BUNKIER & KOLEKCJA BOROS
Bunkier Boros Bunker, czy też bananowy bunkier bądź Reichsbahnbunker to miejsce, któremu poświęciłam więcej uwagi w osobnym poście (przeczytaj na BERLINSKO). Wybudowany w 1942r. bunkier pełnił do tej pory różne zadania, był m.in. schronem dla ludności cywilnej, sowieckim więzieniem, składem tekstyliów, magazynem owoców i warzyw (stąd właśnie nazwa bananowy bunkier), klubem techno, halą wystawową dla targów erotycznych, a od niedawna jest także jedną z najciekawszych prywatnych galerii sztuki w Berlinie. Urodzony w Polsce właściciel Christian Boros to prywatny kolekcjoner, który wraz z żoną zdecydował się zmodernizować bunkier, przygotować w nim przestrzenie na wystawę zbieranych przez lata dzieł sztuki, a także zamieszkać w luksusowaym penthausie, usytuowanym na dachu bunkra.
Na oglądanie wystawy trzeba zapisać się online z wyprzedzeniem, znacznie wcześniej przed planowaną wizytą. Zainteresowanie jest bowiem ogromne, pierwszą kolekcję (w latach 2008-2012) odwiedziło 120.000 osób, a drugą (w latach 2012-2016) – ponad 200.000 osób. Szczegółowe informacje na temat prezentowanych artystów znajdują się na stronie galerii – sammlung-boros.de. UWAGA! Podczas Berlin Art Week na wystawę kolekcji Boros można wejść bez rezerwacji!
HAMBURGER BAHNHOF 
Lubię tę galerię przede wszystkim ze względu na ciekawą przestrzeń wystawienniczą (galeria mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego, otwartego w 1846r.) oraz ze względu na program i prezentowanych artystów. Duże, jasne przestrzenie są doskonałym miejscem dla wystaw sztuki współczesnej.To chyba jedna z największych publicznych przestrzeni galeryjnych w Berlinie. W 2017r. najważniejszą nagrodę przyznawaną przez tę galerię zdobyła polska artystka Agnieszka Polska. W najbliższym czasie ponownie będziemy mogli ją zobaczyć w Hamburger Bahnhof – podczas wystawy Demon's Brain (27.09.2018 – 03.03.2019r.) oraz w trakcie uroczystości otwarcia 26.09 br.


BERLINISCHE GALERIE
Choć galeria skupia się głównie na sztuce współczesnej, wśród eksponatów muzeum znajdują się prace od 1870r. do dziś, z uwzględnieniem twórców lokalnych i międzynarodowych. Założone w 1975r. w ramach prywatnego stowarzyszenia, otwarte w 2004r. jako muzeum kraju związkowego Berlina, sąsiaduje dziś z Muzeum Żydowskim i dysponuje ogromną przestrzenią wystawienniczą (ponad 4 tys. m2). Malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, multimedia i architektura – zakres tematyczny galerii jest szeroki. Dużą część zbiorów stanowią prace Dadaizmu, Nowego Obiektywizmu i wschodnioeuropejskiej Awangardy. 


KINDL  – CENTRE FOR CONTEMPORARY ART
Na zdjęciu powyżej znajduje się König Otto Cafe, która wita nas przy wejściu do najciekawszej galerii sztuki współczesnej na Neukölln. Funkcjonujące od 2014r. prywatnie finansowane centrum sztuki współczesnej usytuowane w budynku dawnego browaru Kindl to bardzo ważna instytucja na kulturowej mapie nie tylko Neukölln, ale również całego Berlina. Koncepcję przebudowy i dostosowania budynku do potrzeb galerii sztuki stworzyło biuro architektoniczne grisard'architektur z Zurychu, zaś za realizację odpowiada biuro Dr. Krekeler & Partner. Budynek robi wrażenie już z zewnątrz - monumentalna bryła z czerwonej cegły króluje nad niemal pustą otaczającą ją przestrzenią (niestety być może wkrótce teren zostanie zagospodarowany pod luksusowe apartamentowce, które już powstały w otoczeniu galerii). Jak na razie wokół Kindl rzeczywiście niewiele się dzieje - w okolicy znajduje się supermarket REWE, klub SchwuZ, Jobcenter i nowe budynki mieszkaniowe. Wnętrze galerii jest nowoczesne i minimalistyczne, przez co uwaga wszystkich odwiedzających z łatwością skupia się na eksponatach. Aktualnym (2018r.) kuratorem wystaw jest Szwajcar Andreas Fiedle. 

GALERIE SZTUKI W MITTE
Oranienburgerstr.-Tucholskystr.-Auguststr. – przy tych ulicach znajduje się berlińskie zagłębie galerii sztuki. Najciekawsze w tej okolicy to: KW Institute for Contemporary Arts (cztery piętra galerii umiejscowione w malowniczym, zielonym podwórzu z kawiarnią Cafe Bravo), Eigen + Art (galeria zainicjowana przez ważną postać berlińskiego świata sztuki Gerda Harry'ego Lybke), Michael Fuchs Galerie (galeria znajdująca się w dawnym budynku żydowskiej szkoły dla dziewcząt, gdzie także mieści się Pauly Saal i Moggs), me Collectors Room (prywatne zbiory uznanego kolekcjonera Thomasa Olbrichta), Sprüth Magers (galeria utworzona w 1998r. przez Monikę Sprüth i Philomene Magers) i Chausse36 (kawałek dalej przy Chausssestr. 36, galeria fotografii, usytuowana w przepięknej kamienicy z 1886r.).


SCHINKEL PAVILLON
Ten wyjątkowy oktagonalny pawilon to coś więcej niż tylko galeria sztuki. To właściwie instytucja kultury, sprawnie prowadzona przez berlińską osobowść, kurator Ninę Pohl. Główne obszary tematyczne prezentowane w galerii to rzeźba, instalacje i media art. Charakterystyczny pawilon ukryty za głównym traktem turystycznym przy Unter den Linden (w ogrodzie Pałacu Korony Krolewskiej, Kronprinzenpalais) został wybudowany w 1969r. przez architekta Richarda Paulicka, znanego z innego berlińskiego założenia urbanistycznego czyli Karl Marx Allee.


KÖNIG GALERIE
Galeria została otwarta w 2002r., a stoi za nią Johann König. Aktualnie reprezentuje 38 międzynarodowych artystów, głównie nowej generacji. W główny kocept galerii wpisują się rożne formy sztuki, m.in. malarstwo, rzeźba, fotografia, audio-video, a także performance. W 2015r. nowym miejscem galerii stał się były, monumentalny kościół St. Agnes, wybudowany w latach 60-tych, zaprojektowany zgodnie z głównymi zamierzeniami brutalizmu.

FUERLE BERLIN 
Kolekcja Fuerle mieści się w nowym berlińskim, prywatnym muzeum poświęconym sztuce współczesnej, a także... chińskim meblom impreialnym i południowo-wschodniej rzeźbie z Azji. Umiejscowione w dawnym bunkrze telekomunikacyjnym z okresu II wojny światowej, muzeum zachęca do dialogu pomiędzy przeszłością a współczesnością. Wizyta w galerii może się odbyć jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu i rezerwacji terminu (dla osób powyżej 16 roku życia). Z okazji Berlin Art Week, w dn. 28-30.09 glaeria będzie otwarta w godz. 11:00 do 17:00.


KUNSTHAUS DAHLEM
Galeria pierwotnie pełniła funkcję atelier ulubionego artysty Hitlera czyli rzeźbiarza Arno Brekera. Berliński Senat przeznaczył budynek na Dahlem na galerię sztuki i podzielił przestrzeń na odpowiednie sektory wystawiennicze. Galeria skupia się na współczesnej sztuce powojennej, a dokładniej na rzeźbie z okresu 1945 – 1961. Dużym walorem miejsca jest ogród, w którym również znajdują się wybrane eksponaty, jak i zielone otoczenie (wokół las Grunewald). Oficjalne otwarcie miało miejsce w 2015r.

BLAIN SOUTHERN (już nie istnieje)
Galeria sztuki na Schönebergu to odział londyńskiej placówki o tej samej nazwie. Znajduje się w budynku-lofcie, w podwórzu przy Potsdamer Str. 77-88 (Mercator Höfe). Otwarta, jasna, dobrze oświetlona przestrzeń galerii tworzy świetne tło dla prezentowanych prac. Niedawne wystawy zawierały prace m.in. Moshekwa Langa, Edwarda Kienholza, Franka Thiela, Liliane Tomasko, Wima Wendersa, Mariusa Bercea, Rachel Howard, Michael Joo i Avigdora Arikha.

Jakie są Wasze ulubione galerie sztuki w Berlinie? Czekam na Wasze rekomendacje! 

1 komentarz

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine