×
NAJCIEKAWSZE BERLIŃSKIE ODKRYCIA 2019

NAJCIEKAWSZE BERLIŃSKIE ODKRYCIA 2019


To już moja coroczna tradycja — pod koniec roku przygotowuję listę najciekawszych miejsc, do których udało mi się dotrzeć w mijającym roku. Nie jest to systematyczny zbiór tego, co dopiero pojawiło się na berlińskiej mapie, a raczej wynik spontanicznego krzątania się po mieście i przypadkowych (lub mniej) eksploracji. Rok 2019 był dla mnie bardzo aktywny, ale więcej czasu spędzałam w outdorze z rodziną, niż na mieście". Mimo wszystko, parę rzeczy udało mi się dla Was zanotować.

GALERIE

➽ Bocci 79
Showroom kanadyjskiego producenta lamp został otwarty w Berlinie w 2015r., ale ja zajrzałam do niego dopiero w tym roku. Podczas pierwszej wizyty spędziłam w nim sporo czasu, zafascynowana wnętrzami zaaranżowanymi z wykorzystaniem tych niecodziennych lamp. Największe wrażenie zrobiła na mnie główna klatka schodowa, fantazyjnie podświetlona z góry, z trzeciego piętra aż do samego dołu. Na blogu możecie przeczytać wpis poświęcony tej niecodziennej galerii sztuki użytkowej. 



Berlin Mural Fest
Czyli muralowa galeria open air. W tym roku na zaproszenie festiwalu, udało mi się podejrzeć artystów (Boogie, Dixons, Victor Ash, MadC) tworzących murale w Hellersdorf i Marzahn. Efekty ich pracy widoczne są do dziś; zdobią one wielkie płyty w blokowych dzielnicach Berlina. Z festiwalową aplikacją możecie namierzyć, gdzie dokładnie znajdują się powstałe w tym roku murale. 


JEDZENIE & BARY

➽ Layla Berlin
Layla to restauracja i bar niemal naprzeciwko Liquidromu, w budynku hotelu Crown Plaza. Kuchnia prowadzona jest przez Meira Adoni, który w karcie dań starał się dać odzwierciedlenie tego, co kulinarnie kojarzy się z krajami śródziemnomorskimi oraz z Bliskim Wschodem – to dokładnie takie smaki, jakich poszukuję w Berlinie (jak pamiętacie, w zestawieniu z poprzedniego roku znalazł się Gordon i Yafo). Meir Adoni urodził się w Izraelu, ale ma marokańskie korzenie i w swoich daniach odwołuje się do tych właśnie tradycji. Prowadzi także restauracje w Tel Avivie i Nowym Jorku. Pierwsze spotkanie z Laylą było dość niefortunne, bo kelnerzy zapomnieli o moim zamówieniu, ale w zamian dostaliśmy fantastyczne desery na koszt firmy. Bardzo lubię ich otwartą kuchnię, na plus jest także dobry wybór europejskich win w karcie.



➽ Witz Hummus
Małe miejsce, a cieszy, bo w roli głównej jest hummus! To mini-bistro przy Südstern powinien odwiedzić każdy fan tej blisko-wschodniej potrawy. To chyba najlepszy hummus w Berlinie (macie jakieś inne sugestie?). Szalony właściciel lokalu pochodzi z Izraela, więc zna się na rzeczy. Chętnie pogada i podzieli się swoimi mądrościami na temat tej fantastycznej potrawy. W środku baru jest mało miejsca, więc zimą ciężko tam komfortowo zjeść, za to latem można wygodnie rozsiąść się przy stolikach na zewnątrz. 



➽ Paolo Pinkel
Kiedy Mitte przenosi się do Neukölln, powstaje Paolo Pinkel (przy stacji U-Rathaus-Neukölln). Pomysł na miejsce jest bardzo ciekawy: są do spróbowania 3 kuchnie (cypryjska, północno-chińska oraz peruwiańska), a do tego w części frontowej jest bar, do którego można się przenieść po jedzeniu. I o ile wyjście na kolację ze znajomymi do Paolo Pinkel może okazać się ciekawą wycieczką kulinarną (do spróbowania jest sporo dań w formie tapas), to jednak lunche u nich są dość rozczarowujące, a do tego dość drogie jak na Berlin w tej okolicy. Niedzielnych śniadań jeszcze nie próbowałam; serwują je w każdą niedzielę od 10:00.


MIEJSCA/ARCHITEKTUTRA

➽ Peter-Behrens-Bau w Berlin-Schöneweide
Schöneweide to industrialna dzielnica, do której podobno wielu berlińskich artystów przenosi teraz swoje ateliers (ze względu na rosnące czynsze w obrębie Ringu). Jednym z ciekawszych architektonicznie budynków w tamtej okolicy jest Behrensbau lub Peter-Behrens-Bau przy Ostendstraße 1–4, na rogu z Wilhelminenhofstraße (Oberschöneweide). Była to kiedyś najwyższa budowla w Niemczech, ale właściwie tylko przez rok, aż do powstania Siemensturm.



➽ Krematorium w Baumschulenweg
Krematorium w Baumschulenweg, zaprojektowane przez Axela Schultesa i Charlotte Frank – architektów, stojących za projektem tzw. dzielnicy rządowej (Regierungsviertel), w tym odpowiedzialnych głównie za projekt budynku Kanzleramt. Do krematorium można wejść turystycznie, poza ceremoniami, ale należy zachować ciszę i nie robić zdjęć z fleszem.




➽ Tieranatomisches Theater na Humboldt-Universität

W Campus Nord przy Philippstr. 13 znajduje się budynek dawnej sali wykładowej do anatomii. W Tieranatomisches Theater studenci przyglądali się kiedyś wykonywanym w celach naukowych sekcjom zwłok zwierząt. Dziś zachowana aula do nauki anatomii dostępna jest dla zwiedzających.


➽ Corbusierhaus
Zajrzyjcie do mojego posta o Jednostce mieszkaniowej w Berlinie, według projektu Le Corbusiera. Dowiecie się więcej o tej intrygującej budowli.


➽ Biblioteka Wydziału Filologicznego w Dahlem (Philologische Bibliothek der Freien Universität Berlin) zaprojektowana przez Normana Fostera 
Wycieczka po Dahlem nie może odbyć się bez wizyty na kampusie FU, gdzie pominąć nie powinno się tej architektonicznej perełki zaprojektowanej przez Normana Fostera. W takich warunkach wyobrażam sobie, że wyjście z czytelni może być trudne...


Na co ciekawego trafiliście w 2019r. w Berlinie?
Dajcie znać!

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine