×
DAHLEM – FREIE UNIVERSITÄT, MUZEA, WILLE ORAZ SPORO ZIELENI

DAHLEM – FREIE UNIVERSITÄT, MUZEA, WILLE ORAZ SPORO ZIELENI

Sielankowe widoki w Domäne Dahlem

Większość z Was kojarzy pewnie Dahlem z kampusem uniwersytetu FU i licznymi willami ulokowanymi gdzieś na skraju sosnowego lasu. Dahlem to część Berlina, w której można poczuć się jak poza miastem. Polecam zaplanować sobie więcej czasu na poznanie okolicy, bo  tamtejsze muzea i inne atrakcje są warte uwagi. Gdzie zatem wybrać się w Dahlem?Zdjęcie: @pierrebabin
KAMPUS FU
Cały kampus FU jest wyjątkowo spokojny, poszczególne wydziały rozrzucone są gdzieś między drzewami zielonego Dahlem. Kampus został zlokalizowany w zachodniej części miasta nie bez powodu. Powojenny konflikt między Zachodem a Wschodem wymusił stworzenie alternatywy dla Humboldt-Universität, znajdującego się wówczas po stronie wschodniej. Kampus FU jest nowoczesny, wiele budynków jest bardzo ciekawych architektonicznie. Największe wrażenie robi Biblioteka Wydziału Filologicznego/Biblioteka Filologiczna na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie (Philologische Bibliothek der Freien Universität Berlin) zaprojektowana przez Normana Fostera i otwarta w 2005r.

MUZEA


➳ Domäne-Dahlem
Skansen-muzeum na świeżym powietrzu, w którym dowiemy się co nieco o ekologicznej uprawie ziemi i zdrowym odżywianiu. W gospodarstwie przy muzeum żyją zwięrzęta hodowlane (krowy, owce, kozy, kury i konie). Są również ule dla pszczół produkujących miód, dostępny później w sklepie zaraz przy wejściu do skansenu. W muzealnym ogrodzie rosną zioła, warzywa, owoce oraz liczne kwiaty. Na miejscu jest możliwość zwiedzania całego skansenu indywidualnie, z przewodnikiem, w zorganizowanych grupach. Przy wyjsciu, oprócz bio-sklepiku znajduje się też bar/kawiarnia. Polecam na wypad z rodziną lub jeśli chcecie nie wyjeżdżając z Berlina poczuć się jak na wsi!


Ekologiczny sklepik w skansenie Domäne-Dahlem

Kunsthaus Dahlem
O tym miejscu pisałam już na blogu przy okazji zestawienia najlepszych berlińskich galerii sztuki. MEK, Museum Europäischen Kulturen
Muzeum życia codziennego kultur europejskich od XIXw. do współczesności. Zostało otwarte w 1999r. z połączenia dwóch osobnych muzeów etnograficznych.

Inne muzea warte uwagi:
➳ Brücke-Museum
➳ Ruine der Künste
➳ Alliiertenmuseum

INNE ATRAKCJE
Przechadzając się przez Dahlem, natrafimy na liczne, dobrze utrzymane przedwojenne wille. Jedna z bardziej okazałych to Villa Strauss przy  Pacelliallee 14.

Ponadto warto także zobaczyć:
➳ Jagdschloss Grunewald (zimą odbywa się tam jeden z najpiękniejszych berlińskich jarmarków świątecznych)
➳ St. Annen Kirche (ewangelicki kościół przy Königin-Luise-Straße 55 wraz z zapleczem)

➳ Gartenakademie + kawiarnia Das Café in der Gartenakademie
W Królewskiej Akademii Ogrodowej każdy ogrodnik-hobbysta znajdzie coś dla siebie. Na terenie dzisiejszej szkółki znajdowała się kiedyś prawdziwa akademia królewska, którą ówczesny najsłynniejszy berliński ogrodnik Peter-Joseph Lenné założył początkowo w Poczdamie, a później przeniósł do Dahlem (berliński Ogród Botaniczny znajduje się już poza Dahlem, ale właściwie leży zaraz naprzeciwko Akademii). W 2008 r. Gabriella Pape, ekspertka od ogrodnictwa i autorka licznych książek i publikacji w tej tematyce, otwarła oficjalnie Royal Garden Academy. Oprócz szkoły ogrodniczej z kursami dla ogrodników hobbystycznych, miłośnicy ogrodnictwa mogą również zwiedzić sam teren szkółki, a na koniec odprężyć się w kawiarni obok. Zimą ulokowana jest ona głównie w szklarni, a latem goście rozsiadają się przy stolikach zaraz przy odrestaurowanym ogrodzie różanym.

Gartenakademie
Das Café in der Gartenakademie
➳ STACJA U-3 DAHLEM DORF
Piękna stacja metra otwarta w 1913r. Wychodząc z niej od razu nabieramy przekonania, że znaleźlismy się w zupełnie innym, wyjątkowym miejscu.

Zdjęcie: Robert Jack Will via Flickr

KAWIARNIE
➳ Baci's Coffee
Na lunch lub kawę można zajrzeć też do znajdującej się niedaleko stacji metra kawiarni Baci's. W menu mają zawsze zupy, sałatki i kanapki. W kawiarnie rozsiadają się studenci w przerwach między zajęciami.

Wycieczka po Dahlem  – czas start! / zdj. Gregor Klar  via Flickr

Macie ulubione miejsca na Dahlem? Byliście już tam kiedyś?
Dajcie znać, czy wybraliście się w jakieś opisane w tym poście miejsce!

1 komentarz

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine