×
CORBUSIERHAUS — UNITÉ D'HABITATION CZYLI JEDNOSTKA MIESZKANIOWA WEDŁUG LE CORBUSIERA W BERLINIE

CORBUSIERHAUS — UNITÉ D'HABITATION CZYLI JEDNOSTKA MIESZKANIOWA WEDŁUG LE CORBUSIERA W BERLINIE


Widać go z różnych miejsc — ze stacji Olympiastadion, z Teufelsberg. Z pozoru nic takiego, ot, kolejny Plattenbau w Berlinie. Ta mieszkaniówka z wielkiej płyty na Westend jest jednak dość wyjątkowa. Reprezentuje wizję znanego francuskiego architekta Le Corbusiera i jest jego odpowiedzią na deficyt mieszkaniowy w Europie po II wojnie światowej. Zobaczcie jak wygląda Unité d'Habitation czyli Jednostka mieszkaniowa, będąca wspaniałą brutalistyczną budowlą na obrzeżach Berlina.

Corbusierhaus mierzy 250 m i mieści 530 mieszkań, w tym:

  • 173 1-pokojowych mieszkań, o powierzchni ok. 34 m²
  • 267 2-pokojowych mieszkań, o powierzchni ok. 66 m²
  • 85 3-pokojowych mieszkań, o powierzchni ok. 106 m²
  • 4 4-pokojowe mieszkania, o powierzchni ok. 145 m²
  • 1 5-pokojowe mieszkanie, o powierzchni ok. 170 m²


Wszystkie mieszkania, oprócz 1-pokojowego rozciągają się na dwóch piętrach. 3- i 4-pokojowe mieszkania mają wystawę ze wschodu na zachód budynku. Wewnątrz budynku znajduje się 10 wewnętrznych uliczek (każda po ok. 130 metrów), od których rozchodzą się mieszkania. Wymiary mieszkań Le Corbusiera oparł na własnym sposobie mierzenia przestrzeni czyli na tzw. Modulorze, bazującym na wymiarach człowieka, złotym podziale i ciągu Fibonacciego. Budynek znajduje się na terenie parkowym, bez ogrodzenia, jest dostępny dla gości z zewnątrz. Celem architekta było zapewnienie mieszkańcom przyzwoitych warunków mieszkaniowych, w zielonym otoczeniu, zdala od zgiełku miasta. 

Na parterze jest sklepik osiedlowy do dyspozycji mieszkańców, a w holu  mini-wystawa poświęcona historii budynku. Corbusierhaus powstał w niespełna 18 miesięcy. Budowę rozpoczęto w 1958r. Od 1979r. wszystkie mieszkania pod wynajem przeszły w ręce prywatnych właścicieli, którzy w ramach zawiązanej wspólnoty starają się utrzymać dzieło Le Corbusiera w należytym stanie. 

Podobnie utopijne Jednostki mieszkaniowe powstały we Francji. Najbardziej znana jest w Marsylii („Cité radieuse” czyli „Miasto promieniste”). 

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine