×
ZAMEK BRONISZÓW – 200 KM OD BERLINA

ZAMEK BRONISZÓW – 200 KM OD BERLINA


W ostatnim poście pisałam o miejscach poza Berlinem, do których warto wybrać się na weekend. Jedno z nich zasługuje na specjalną uwagę, zatem przygotowałam o nim osobny wpis. Chodzi o Zamek Broniszów, położony nieco ponad 200 km od Berlina. Jeszcze przed wyjazdem szukałam informacji na temat zamku w internecie. Na miejscu okazało się, że najlepszym źródłem wiedzy na temat historii posiadłości jest sam właściciel. Cezary Lusiński kupił zamek w 2010r. i od początku podjął się skomplikowanych prac renowacyjnych.


Na przestrzeni lat, zamek przechodził szereg zmian. Pierwotnie stanowił średniowieczną budowlę rycerską, stał się renesansową rezydencją przebudowaną w baroku, a od 1945r. zaczął popadać w ruinę. Wymagał wielu prac konserwatorskich i innych. Obecnie zamek doprowadzony jest do takiego stanu, że może już przyjmować pierwszych gości. Noclegi dostępne są na partnerze w sypialni głównej, pokoju panieńskim i pokoju pana oraz na drugim piętrze w apartamencie głównym. Wspólne są kuchnia dla gości, łazienki i dziedziniec. Klimatyczny zamek stanowi rodzaj domu otwartego. Goście mogą swobodnie przemieszczać się po obiekcie, zarówno po odremontowanych salach (sala paradna, sala sklepiona), jak i tych nie w pełni jeszcze wykończonych (wielka sień, salon kresowy i inne). Najlepiej jednak wybrać się na oprowadzanie z właścicielem – pasjonatem historii, który chętnie odpowie na wszystkie pytania związane z budynkiem. 

Przeznaczenie zamku jest różnorakie. Nadaje się do wynajmu na wesela, warsztaty, czy imprezy rodzinne. Rezerwacji pokoi można dokonać przez airbnb oraz na booking.com.
Sypialnia Główna – Zamek Broniszów
Salon Kresowy – miejsce na lokację filmową lub sesję fotograficzną?

Otoczenie zamku jest bardzo spokojne i malownicze. Warto udać się na spacer do kościoła, czy starej cegielni, a także zahaczyć o liczne winiarnie znajdujące się w rejonie. W wiosce Broniszów znajduje się tylko jeden mały sklepik lokalny. Po ewentualne większe zakupy spożywcze trzeba się wybrać do większych miasteczek w okolicy. Podobnie jeśli chodzi o wyżywienie poza zamkiem. W Radwanowie znajduje się Żabi Dwór (ośrodek hotelowy z restauracją, salami konferencyjnymi i innymi). Większe miasta w pobliżu to: Żary, Żagań, Nowa Sól i Zielona Góra. 
W ramach wycieczki do Broniszowa można zaplanować aktywny wypoczynek na łonie natury (jazda na rowerze, bieganie) lub śladami historii. W Krzystkowicach znajduje się opuszczona fabryka amunicji, w Żaganiu i Mużakowie – kompleksy pałacowo-parkowe. Lubuskie to piękne zielone województwo, w którym z pewnością znajdziecie coś ciekawego dla siebie!


Wioska Broniszów

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine