×
DRINKI W BERLINIE  – NAJLEPSZE BARY W BERLINIE NA WIECZORNE WYJŚCIA

DRINKI W BERLINIE – NAJLEPSZE BARY W BERLINIE NA WIECZORNE WYJŚCIA


Wpis, który kiedyś dla Was przygotowałam o klubach techno i house cieszy się dużym zainteresowaniem, podobnie jak artykuł, który napisałam dla Zwykłe Życie: Weekend w Berlinie – wersja imprezowa, zatem postanowiłam rozwinąć temat
o wątek before (after zakładam, że jest bardziej osobistą sprawą; z mojej perspektywy lepiej jeśli impreza kończy się w domu).
W 2014r. stworzyłam podobnego posta, ale teraz znacznie mogłabym poszerzyć listę (lata bujania się po berlińskich barach czynią mnie niemal ekspertem w temacie). Teraz prezentuję przegląd moich ulubionych barów w Berlinie, do których można się wybrać przed imprezą, badź w których można umówić się ze znajomymi na drinki czy wino. Ten mini-katalog zawiera 10 moich ulubionych miejsc, ale stworzyłam takżę mapkę, na której zaznaczyłam wybrane lokale warte uwagi. Niektóre dzielnice Berlina wciąż nie są przeze mnie dobrze wyeksplorowane, zatem pojawia się tam mniej zaznaczeń. Oczywiście moje preferencje oscylują wokół
Kreuzberg-Neukölln, bo właśnie w tej części miasta mieszkam. Jeśli macie inne sugestie, komentujcie pod postem lub przesyłajcie do mnie Wasze rekomendacje.


Neukölln
TiER | Weserstraße 42, 12045 Berlin
TiER kojarzy mi się z moimi pierwszymi barowymi doświadczeniami w Berlinie. Przyszłam tam kiedyś z nadzieją że napiję się kawy i kiedy o nią poprosiłam niemal zostałam wyproszona, ponieważ TiER to typowy koktajl bar, skupiający swoją ofertę wyłącznie na alkoholach (lub ewentualnie drinkach bezalkoholowych). Nie warto ryzykować innymi zamówieniami. Wybierając się tam świadomie, można liczyć na bardzo przyjemne niespodzianki. Drinki w lokalu są wyśmienite (oczywiście za jakością stoi odpowiednia cena). Zimą bywa tłoczno, zdarza się też, że przed wejściem stoi ochrona, kontrolująca ilość osób wchodzących do środka. W TiER warto zająć miejsce przy dużych oknach wychodzących na tętniącą nocnym życiem Weserstraße (świetny punkt obserwacyjny). Najlepiej zaszyć się tam jesienią lub zimą, latem do dospozycji jest niewielka przestrzeń ze stolikami ustawionymi na zewnątrz. Wystrój lokalu jest przytulny, królują wygodne meble z lat 50-tych i 60-tych oświetlone przygaszonym światłem. 
Klunkerkranich | Karl-Marx-Straße 66, 12043 Berlin
Tak, znowu umieszczam Klunkerkranich w moim zestawieniu (miejsce pojawiało się już w poprzednich postach), jednak nie ze względu na jakość oferowanych drinków, tylko przez widoki rozpościerające się z tego baru pod chmurką, usytuowanego na dachu galerii handlowej Arcaden-Neukölln (wjazd na górę windą). Punkt obowiązkowy dla wszystkich, którzy dopiero poznają Berlin. Ta zielona, kolorowa oaza sprawdzi się jako punkt spotkań w większej grupie znajomych, ponieważ dostępnej przestrzeni jest sporo. Bywa jednak że z trudem udaje się usiąść przy stoliku, za to można się rozłożyć np. na schodach-siedzeniach z palet. Latem do wejścia ustawiają się kolejki i trzeba niestety swoje odczekać. Na górze pobierana jest również opłata za wstęp. W zamian dostaje się świetny punkt widokowy na Berlin. UWAGA: otwarte tylko w sezonie letnim. W Klunkerkranich organizowane są także koncerty, pokazy filmów i inne wydarzenia.
Villa Neukölln | Hermannstraße 233, 12049 Berlin
Zawsze pełne i zabawowe miejsce na rogu Hermannstraße i Biebricher Straße, na (chyba najwyższym?) wzniesieniu na Neukölln. Z zewnątrz niespecjalnie zachęcające, w środku z dużą ilością przypadkowych mebli zebranych gdzieś na berlińskich flohmarktach. Doskonały bar na zimowe wieczory przy winie, latem także (w ogródku barowym), ale zachowując ciszę (należy respektować innych lokatorów kamienicy). Z tyłu, za barem znajduje się eklektycznie urządzona sala koncertowa, w której okazyjnie ogranizowane są występy na żywo, comedy clubs i inne. 

Kreuzberg
Rias GT | Manteuffelstraße 100, 10997 Berlin
Bar usytuowany jest na Kreuzbergu, ale jednak poza głównym turystycznym traktem, stąd nie jest aż tak oblegany jak inne lokale w okolicy Oranienstraße. Rias niby niczym specjalnym się nie wyróżnia, ale jednak ma coś w sobie, co sprawia, że chętniej tam zaglądam niż do innych miejsc w okolicy. Wnętrze oświetlone jest bardzo oszczędnie, co w połączeniu z ciemnymi meblami tworzy przyjazny dla oka pół-mrok. Stosunek ceny do serwisu jest dobrze wyważony.

Fahimi Bar | Skalitzer Str. 133, 10999 Berlin
Przed wejściem po schodach, na piętro, gdzie znajduje się bar warto wstrzymać oddech i zatkać nos. Jednak nie ma co się zrażać nieprzyjemnymi zapachami klatki schodowej, bo sam Fahimi Bar jest już dużo bardziej przyjemny. Z dużymi oknami widać stację U-Kottbuser Tor i przejeżdzające pociągi kolejki. Bar to stylowe miejsce, z dobrymi drinkami i klimatem. W ofercie mają nawet Żołądkową Gorzką i Żubrówkę. W weekendy, w sali obok baru można potańczyć.
Schwarze Traube | Wrangelstraße 24, 10997 Berlin
Koktajl bar funkcjonujący bez menu, na zasadzie: powiedz nam, na jaki smak masz ochotę, a przygotujemy dla Ciebie odpowiedni drink (który zwykle okazuje się być dokładnie tym, na co mieliśmy ochotę). Cena końcowa może się okazać podobną niespodzianką jak i sam koktalj. Trzeba się nastawić na nieco wyższe kwoty niż średnio w podobnych lokalach w okolicy, jednak warto, bo kompozycje smakowe, jakość zastosowanych składników i sposób podania są wyjątkowe. Wystrój wnętrza jest typowo berliński: odrapane ściany, niedopasowane meble, duże żyrandole i świeczki rozstawione na stolikach. Miło spędza się tam czas.
Limonadier | Nostitzstraße 12, 10961 Berlin
Doskonałe drinki i wyjątkowo uprzejma obsługa. Bar nie jest otwarty dla wszystkich przypadkowych przechodniów z ulicy. Drzwi są zamknięte i trzeba czekać aż zostanie się wpuszczonym do środka (zwykle jednak nie trwa to długo). Zakładam, że wiąże się to z wolą stworzenia przez właścicieli lokalu wyjątkowej, dość intymnej atmosfery w środku. Na miejscu możemy spodziewać się fachowej porady odnośnie drinków, a również wręcz nadskakiwania ze strony obsługi. Wszystko oczywiście jest wliczone w cenę (również orzeszki i inne przekąski co chwilę donoszone do stołu). Drożej niż w innych barach w okolicy, ale w Bergmannkiez lepszej jakości raczej nie znajdziemy. 


Mitte
Meine Bar ICI | Auguststraße 61, 10117 Berlin
Wchodząc do baru przenosimy się w czasie do przedwojennych Niemiec. Wystrój wnętrza zachowany jest w takim właśnie klimacie, pan za barem wygląda jak dżentelmen z szalonych berlińskich lat 20-stych, w tle słychać jazz dobiegający z gramofonu. W korytarzu ustawione są półki z vinylami. Miejsce przyciąga lokalnych artystów i środowisko kreatywne, a jego klimat skłania do długich rozmów przy winie. W Meine Bar ICI serwowane są wyłącznie alkohole, można liczyć również na kawę, ale wyłącznie czarną, bez mleka.

Prenzlauer Berg
Weinerei Forum | Fehrbelliner Str. 57, 10119 Berlin
Bar ustytuowany w malowniczym, parysko wyglądającym zaułku Berlina, to chyba moje ulubione miejsce na wino na Prenzlauer Bergu. W ciągu dnia można tam zajrzeć na kawę i jedzenie, od 20:00 rozpoczyna się tam degustacja wina połączona z otwartym bufetem. Na koniec klienci płacą według uznania, podając własną cenę, jaka według nich powinna pojawić się na rachunku (więcej informacji na temat tego systemu udziela obsługa baru). Inne ciekawe miejsca na drinki w okolicy to także m.in. Rosengarten i ick koof mir Dave Lombardo wenn ick reich bin.

Friedrichshain
Primitiv Bar | Simon-Dach-Straße 28, 10245 Berlin
Chociaż Simon-Dach-Straße w weekendy staram się omijać wielkim łukiem, to jednak Primitiv Bar jest miejscem, dla którego zrobiłabym wyjątek. Kojarzy mi się z wieloma przegadanymi nocami przy drinkach. To dobry punkt na before, na trasie Berghain-about blank. Czerwona kolorystyka wnętrza i niektóre elementy wystroju wprowadzają w zabawowy nastój. Jednego wieczoru schowałam do torebki rysunki ze ściany i jeszcze ich nie oddałam...


MAPA-PRZEWODNIK PO NAJLEPSZYCH BARACH W BERLINIE
 

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine