×
Życie w Berlinie – Praktyczny Poradnik

Życie w Berlinie – Praktyczny Poradnik


Już niedługo będę świętować pięciolecie mojego pobytu w Berlinie. Od przeprowadzki dużo się w moim życiu zmieniło, a im dłużej tu jestem, tym lepiej się tu czuję. W ciągu tych lat sporo się nauczyłam, poznałam wspaniałych ludzi, zdobyłam cenne doświadczenie zarówno zawodowe, jak i prywatne. Mój start w stolicy Niemiec nie należał do trudnych, mimo tylko podstawowej znajomości języka. Wielu rzeczy dowiedziałam się jednak dopiero na miejscu i uczyłam się na własnych błędach (lub na podstawie doświadczenia innych). Moja wiedza na temat miasta i panujących tu obyczajów również była dość okrojona (choć wcześniej wielokrotnie odwiedzałam Berlin, ale jednak czym innym jest przyjazd turystyczny, a czym innym stały pobyt). Ponieważ cały czas poznaję osoby, które dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w mieście (lub też rozważają przeprowadzkę do Berlina), postanowiłam podzielić się swoją zdobytą do tej pory wiedzą praktyczną na temat tutejszych realiów. Mam nadzieję, że niektóre moje porady ułatwią życie niektórym z Was. 


KOMUNIKACJA MIEJSKA
Transport publiczny w Berlinie jest sprawny, ale niestety drogi. Lokalne przedsiębiorstwo komunikacyjne to BVG (Berliner Verkehrsbetriebe), które jest odpowiedzialne za: U-Bahny (metro, 10 linii), S-Bahny (kolejki naziemne, w tym Ringi), tramwaje, autobusy i promy. Na oficjalnej stronie internetowej BVG znajdziemy informacje o cenach biletów, planer podróży, jak i interaktywne mapy komunikacyjne. Podstawowa opłata za przejazd (strefa AB*, max. 2godz., wszystkie linie i środki transportu) wynosi aktualnie: bilet normalny - 2,70€, bilet ulgowy - 1,70€. Istnieje możliwość zakupu biletów okresowych, np. dziennych, tygodniowych czy miesięcznych. Automaty biletowe znajdują się na każdej stacji i przy większych przystankach autobusowych/tramwajowych. W autobusach i tramwajach można kupić bilety w środku pojazdu, choć odradzam zakup u kierowców, bo ci berlińscy nie należą do najsympatyczniejszych. Linie nocne kursują od 0:30. Dalsze podróże za miasto należy planować z Deutsche Bahn - dworce kolejowe znajdują się na terenie całego miasta. Dla odwiedzających Berlin tylko na krótko, polecam Berlin WelcomeCard - to rodzaj biletu turystycznego na 2-6 dni, ułatwiający komunikację miejską i gwarantujący do 50% zniżki na popularne atrakcje turystyczne. 

Oprócz komunikacji publicznej, do dyspozycji mamy także: taksówki, Ubera oraz dobrze rozwinięty carsharing. Taryfy taksówek znajdziemy m.in. na oficjalnej stronie turystycznej miasta: zakładka taksówki. Uber funkcjonuje w Berlinie nieco inaczej niż w innych miastach. Dostępne są dwie podstawowe opcje: UberTaxi (kursy według taryfy taksówkowej + 1,50€ dodatkowej opłaty dla transakcji bezgotówkowych) oraz UberX (przejazdy oferowane dla zarejestrowanych użytkowników przez profesjonalną firmę przejazdową MyChauffeur; Uber jest tylko pośrednikiem w dostarczaniu usługi). 

Najbardziej jednak polecam jazdę rowerem. Sam zakup roweru, czy jego wypożyczenie nie są kosztowne, a niosą za sobą dużo pozytywów. Mimo iż Berlin nie może pochwalić się kompletną siecią ścieżek rowerowych, poruszanie się w mieście na dwóch kółkach jest bardzo przyjemne i ułatwia dotarcie do wielu miejsc. Popularna sieć sklepów rowerowych to np. Little John Bikes. Warto też rozejrzeć się za ofertami na eBay Kleinanzeigen, czy wybrać się na targ staroci (np. Mauerpark, Nowkoelln Flowmarkt) lub giełdę rowerową, gdzie znajdziemy tańsze (używane) modele. 

Ponadto, bardzo popularny w Berlinie jest carsharing, czyli rozwiązanie dzięki któremu samochody udostępniane są wynajmującym na krótki okres, za odpowiednią opłatną. Pojazd wyszukujemy na aplikacji mobilnej, rezerwujemy i oddajemy w dowolnym miejscu w mieście. Opłata za przejazd pobierana jest z podpiętej karty kredytowej. W Berlinie tego typu usługi oferowane są przez np.: Car2Go.

Przydatne aplikacje mobilne ułatwiające komunikację: BGV, Touch & Travel, DB Navigator, MyTaxi (możliwość zamawiania taksówek również w wersji desktopowej) i Uber.

*W Berlinie istnieją 3 strefy komunikacyjne: A, B i C. Istnieje możliwość otrzymania biletów łączonych: AB, BC i ABC. 


WYNAJEM MIESZKANIA
Przeprowadzka do Berlina wiąże się z koniecznością wynajmu pokoju/mieszkania. Nie wszyscy mają szczęście, żeby móc wprowadzić się do nowego lokum zaraz po przyjeździe. Na początku dobrze jest rozglądać się za Zwischenmiete (podnajem, wynajem czasowy), najlepiej w WG (Wohngemeinschaft - mieszkanie dzielone z innymi lokatorami). Wiąże się to z mniejszą ilością formalności i od razu daje szanse poznania lokalsów. Problemy pojawiają się dopiero przy dłuższej opcji wynajmu. Niestety, w Berlinie coraz trudniej jest znaleźć mieszkanie za rozsądną cenę, w dobrej dzielnicy (orientacyjne ceny najmu w odpowiednich dzielnicach znajdują się np. na przygotowanej przez ImmobilienScout24 mapie - patrz poniżej). Oprócz uciążliwych castingów, trzeba również przygotować wiele dokumentów. Spółdzielnie mieszkaniowe wymagają zwykle m.in.: odcinki wypłat za ostatnie 3 miesiące lub kontrakt o pracę oraz SCHUFA (dokument przedstawiający sytuację finansową potencjalnego najemcy, głównie w kwestii zadłużenia). 
Przed podpisaniem kontraktu warto sprawdzić okres jego obowiązywania i to, czy planowane są ewentualne podwyżki czynszu, natomiast po podpisaniu umowy z administracją, kolejnym krokiem są nieobowiązkowe, ale przydatne ubezpieczenia np. Haftpflichtversicherung (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej) oraz Hausratversicherung (ubezpieczenie mieszkania) oraz meldunek. W Niemczech istnieje obowiązek meldunku w przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące. Meldunku dokonuje się w Bürgeramt właściwym dla danej dzielnicy, w ustalonym terminie (zapisy online dostępne są np. na oficjalnej stronie miasta - Abmeldung/Termin buchen). UWAGA: od 01.11.2015 weszła w życie nowa ustawa, zgodnie z którą podczas meldunku w Niemczech konieczne jest przedłożenie zaświadczenia od wynajmującego (więcej nt. Vermieterbescheinigung). Meldunek przydaje się następnie we wszelkich innych zmaganiach z urzędami niemieckimi.

Przydatne strony: WG-gesucht.de, ImmobilienScout24.de, Immowelt.de oraz eBay Kleinanzeigen (sekcja mieszkaniowa).


Ceny wynajmu mieszkań w Berlinie według dzielnic (źródło: ImmobilienScout24.de)


KONTO BANKOWE
Do założenia konta bankowego w Niemczech potrzebne są: dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający aktualny adres zamieszkania (najlepiej meldunek). W banku można umówić się wcześniej na rozmowę z konsultantem. Procedura założenia konta wygląda tak samo jak w Polsce. Najpopularniejszy rodzaj konta to Girokonto - rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowo. Z niego można dokonywać przelewów bieżących oraz stałych zleceń (Dauerauftrag). Oprócz dużych i znanych banków takich jak Deutsche Bank, Commerzbank, czy Sparkasse, dużą popularnością cieszą się mniejsze banki, nie pobierające dodatkowych opłat za obsługę (lista bezpłatnych banków - porównanie). Przy wyborze banku można kierować się różnymi czynnikami. W moim przypadku zadecydowała rozbudowana sieć bankomatów w mieście. Uważam, że w Berlinie to dość istotny czynnik.

SIEĆ KOMÓRKOWA
Pre-paid czy umowa? - to kwestia bardzo indywidualna, a odpowiedź zależna jest od potrzeb. Karty SIM sprzedawane są osobno, zatem przed przyjazdem warto odblokować telefon. Ponadto, można otrzymać kontrakt tylko na kartę SIM, bez telefonu. Takie rozwiązania oferują m.in.: Simply, Fyve, czy Simfanity.
Rozwiązania pre-paid m.in.: Aldi Talk, O.Tel.O, Congstar Prepaid, Lidl Mobile, Blau, Edeka Mobile, Tchibo Mobile.
Rozwiązania z umową m.in.: T-Mobile, o2, Vodafone, 1&1, Base.

STAŻ & PRACA
Strony internetowe z ofertami staży: Absolventa.de, Praktikum.info. Natomiast, oferty pracy przeglądać można na: Monster.de, StepStone.de, BerlinStartupJobs.com, Gruenderszene.de czy Indeed.com. Bardziej specjalistyczne ogłoszenia znajdziemy na m.in.: creative-city-berlin.de (kreatywne zawody), crew-united.com (praca w filmie), fashionunited.de (praca w branży modowej), dezeenjobs.com oraz german-architects.com (architektura). Lista berlińskich start-upów znajduje się pod adresem: berlin.startups-list.com. Drobne ogłoszenia znajdziemy również na eBayu.
BIEŻĄCE INFORMACJE
Bieżących informacji z Berlina należy szukać na lokalnych portalach takich jak np. Berliner Zeitung, Zitty czy Tip Berlin. Wskazówki odnośnie wydarzeń kulturalnych, przewodniki po restauracjach, barach, klubach i innych popularnych miejscach znajdziemy na blogach i portalach takich jak np.: iHeartBerlin, Stil in Berlin, Exberliner, Finding Berlin czy Stadtkind. Nietypowe zwiedzanie Berlina zaplanować możemy np. z Abandoned Berlin - blogiem poświęconym opuszczonym miejscom w Berlinie i w okolicach. Polecam także newslettery: Cee Cee, WOLOHO, Savoteur, Artconnect. O imprezach muzycznych w mieście i w okolicy można dowiedzieć się z różnych źródeł - pisałam o tym dla Zwykłe Życie (Weekend w Berlinie - wersja imprezowa oraz Festiwalowy Berlin). Przydatna jest aplikacja Facebook Local.

POLSKIE MIEJSCA W BERLINIE
W Berlinie żyje ok. 104 000 - 200 000 Polaków (dane za Exberliner, 152, 09/2016). Mieszka tu sporo osób, które promują polską kulturę w Berlinie, prowadzą własne firmy, sklepy, butiki, szkoły językowe itd. O polskich miejscach w Berlinie oraz wyróżniających się osobowościach piszę regularnie na blogu. Więcej informacji znajdziecie w zakładkach: Polskie Adresy (lista polskich miejsc w Berlinie, które mogę polecić) oraz O Polakach (rozmowy z mieszkającymi w Berlinie Polakami). Zebrane adresy polskich lekarzy, prawników, tłumaczy itd. oraz katalog polskich firm znajdują się na stronie PoloniaBerlin.de oraz w gazetce Kontakty.

JĘZYK NIEMIECKI
Jeśli od początku zależy Wam na nauce języka niemieckiego, odsyłam do tego posta u mnie na blogu napisała go germanistka Anna Zwolińska. Udziela wskazówek jak i gdzie najlepiej uczyć się niemieckiego.

***
Jeśli uważasz, że pewnych informacji brakuje w tym zestawieniu, daj znać kontaktując się ze mną mailowo lub zamieszczając komentarz pod postem :)

[UPDATE z 11.2018: polecam zbiór praktycznych porad odnośnie życia w Berlinie przygotowany przez Polki w Berlinie e.V.

4 komentarze

 1. Anonimowy17/5/18

  Świetny przewodnik ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję bardzo mi to pomogło pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy20/6/22

  Tragiczna mapka metra zupełnie nic nie widać

  OdpowiedzUsuń

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine