×
NAUKA NIEMIECKIEGO W BERLINIE: GDZIE I JAK UCZYĆ SIĘ NIEMIECKIEGO W BERLINIE?

NAUKA NIEMIECKIEGO W BERLINIE: GDZIE I JAK UCZYĆ SIĘ NIEMIECKIEGO W BERLINIE?


[wpis gościnny]

Berlin da się lubić  otwarci ludzie, mnóstwo wydarzeń kulturalnych, fascynująca historia w tle, do tego dużo zielonej przestrzeni i kuchnia z całego świata na wyciągnięcie ręki. Poza tym można bez problemu porozumieć się po angielsku i bez trudu znaleźć krąg przyjaciół z Polski.

W Berlinie rzeczywiście nie trzeba znać języka niemieckiego, żeby normalnie funkcjonować. Mimo wszystko, brak znajomości języka niemieckiego stwarza wiele barier i mocno ogranicza, zarówno zawodowo, jak i w życiu prywatnym. Warto jest zatem nauczyć się języka niemieckiego, żeby... 

...poczuć się jak (prawie) prawdziwy mieszkaniec Berlina.
...otaczać się ludźmi, których naprawdę lubimy, a nie tymi, którzy mówią w naszym języku.
...mieć większe możliwości na rynku pracy (tak, nawet w Berlinie język niemiecki jest konieczny, aby dostać dobrze płatną i ciekawą pracę).
...iść do Späti i zabłysnąć użyciem poprawnych rodzajników.
...zamówić poprawnie kebaba.


Zrozumieliście? Jeśli wciąż nie dajecie sobie rady z niemieckim, przeczytajcie ten wpis!

Gdzie najlepiej podszkolić język niemiecki w Berlinie? Oto kilka dobrych adresów i sposobów:


Sprachsalon Berlin: małe grupy i berliński klimat


Sprachsalon Berlin to prywatna, kameralna szkoła języków obcych na Neukölln. Uczysz się w małych grupach (6-12 osób), a po zajęciach możesz poćwiczyć swój niemiecki wchodząc do jednej z wielu modnych kafejek  czy restauracji. Neukölln, dzielnica w której przeplatają się wszystkie kultury i języka, to świetna lokalizacja dla szkoły językowej, jak i aktualnie the place to be na mapie Berlina. 

VHS: klasyk za niewielką cenę


VHS (Volkshochschule) to znana niemiecka instytucja oferująca szerokie spektrum możliwości kształcenia dla dorosłych. VHS jest dotowana państwowo, a z tego względu ceny kursów języka niemieckiego są nie do przebicia. W ofercie znajdziesz kursy na wszystkich poziomach, zarówno ogólne, jak i branżowe, przygotowujące do egzaminów, a także skoncentrowane na rozwijaniu konkretnej umiejętności (na przykład pisania). 

Tandem: rozgadaj się po niemiecku


Tandem językowy to dobry i darmowy sposób na rozgadanie się po niemiecku. Najbardziej skorzystają z takiej formy nauki osoby na poziomie A2/B1 wzwyż, ponieważ podczas tandemu trzeba... rozmawiać. Na przykład Berlin Language Cafe organizuje regularne spotkania dla osób, które chcą znaleźć partnerów do tandemu, jak i poznać nowych ludzi. Jeżeli szukasz partnera do rozmów online, możesz skorzystać z italki


Zwiedzaj Berlin i szlifuj niemiecki


Jak dobrze znasz Berlin? Berlin jest fascynującym miastem, które świetnie da się poznać komunikacją miejską i przemieszczając się pieszo. Spacerując ulicami Berlina, można jednocześnie uczyć się  języka niemieckiego. W jaki sposób? Wystarczy, że znajdziesz źródła do nauki, których możesz słuchać.

Może to być słuchanie radia, podcastów czy audiobooków. W ten sposób uczysz się bardzo efektywnie - osłuchujesz się z melodią języka, a tym samym poprawiasz wymowę, rozumienie ze słuchu oraz poszerzasz słownictwo. I poznajesz Berlin - so schlägst du zwei Fliegen mit einer Klappe (tak upieczesz dwie pieczenie na jednym ruszcie).

Zapisz się do VÖBB


Zapisując się do sieci bibliotek publicznych VÖBB, za 10 EUR rocznie masz dostęp do niezwykle bogatej oferty książek tradycyjnych, e-booków, audiobooków, filmów, kursów i podręczników  językowych oraz gazet po niemiecku. Możesz wypożyczać tradycyjnie udając się do jednej z bibliotek lub poprzez aplikację na telefon. 

Otocz się językiem


Znam wiele osób, które mieszkając w Niemczech myślą, że to wystarczy, żeby pewnego dnia obudzić się i zacząć szprechać po niemiecku. Jeżeli nie będziesz aktywny, nie otworzysz się na język i kulturę niemiecką, taki dzień nie przyjdzie jednak sam z siebie. Musisz otoczyć się językiem.  Wyjdź z domu, do kawiarni czy na imprezę!


Na dobry początek przełącz język w telefonie na niemiecki i zacznij oglądać telewizję niemiecką. Tam mówią za szybko? Sprawdź ofertę Deutsche Welle, gdzie są dostępne rewelacyjne i darmowe materiały do nauki niemieckiego, w tym na przykład Langsam Gesprochene Nachrichten (aktualne wiadomości z kraju i ze świata mówione wolno).

A ty gdzie i jak uczysz się języka niemieckiego w Berlinie? 
Odsłuchajcie & sprawdźcie czy wszystko zrozumieliście!

Autorką tekstu jest Anna Zwolińska, germanistka i założycielka portalu do samodzielnej nauki niemieckiego www.nauka-niemieckiego.net.

5 komentarzy

 1. Anonimowy10/10/19

  Polecam szkole Nativa Akademie, mozna uczyc sie nie tylko niemieckiego ale i hiszpanskiego, angielskiego i polskiego. W latwy i szybki sposob mozna uczyc sie niemieckiego, nauczyciele bardzo mili i pogodni.
  Zapraszam na ich strone po wiecej informacji https://www.nativa-akademie.de/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ich arbeite in Berlin

  OdpowiedzUsuń
 3. A nie lepiej uczyć się samemu w domu? np z dobrym kursem niemieckiego online?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy lubi uczyć się nieco inaczej. Nauka samemu w domu do pewnego stopnia też może być efektywna :)

   Usuń
 4. Anonimowy27/1/23

  Właśnie przeprowadziłam się do Berlina i na pewno skorzystam z Pani propozycji ;)

  OdpowiedzUsuń

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine