×
POMOC DLA UKRAINY — BERLIN

POMOC DLA UKRAINY — BERLIN


24 lutego br. Rosja rozpoczęła inwazję militarną w Ukrainie. Ukraińcy zaczęli masowo uciekać z kraju ogarniętego coraz większym chaosem. Wielu dotarło do Polski. Coraz więcej ukraińskich uchodźców przybywa także do Berlina. W jaki sposób można udzielić pomocy zarówno Ukrainie, jak i przybywającym tu uchodźcom? Zebrałam kilka najważniejszych informacji.

Mieszkańcy Berlina wyrazili swój sprzeciw wobec wojnie na demonstracji z dn. 27.02, która zebrała prawie pół miliona osób. Aktywnie angażują się w pomoc przybywającym uchodźcom.

Jak można pomóc Ukrainie?

  • wpłacając pieniądze
W internecie każdy z nas znajdzie wiele przydatnych adresów organizacji udzielających bezpośrednią pomoc humanitarną lub wspierających Ukrainę w inny sposób (wsparcie mediów, wsparcie armii, pomoc zwierzętom, wsparcie osób z niepełnosprawnościami, wsparcie mniejszości, pomoc psychologiczna dla dzieci). Przykłady polskich i niemieckich organizacji do których można kierować środki pieniężne:
→ więcej niemieckich organizacji tutaj

Platforma ukrainehelpberlin udostępnia sprawdzoną listę ukraińskich organizacji pomocowych, które potrzebują darowizn. Uchodźcy mogą również dowiedzieć się więcej o kwestiach prawnych na stronie internetowej. Stowarzyszenie „Ukraina-Hilfe Berlin” to stowarzyszenie Ukraińców i Niemców, które m.in. wspiera szpitale i placówki dla ofiar wojny na Ukrainie. 

Darowizny pieniężne można przesyłać na ten adres:
Ukraine-Hilfe Berlin eV
Konto: Deutsche Skatbank
IBAN: DE24 8306 5408 0004 8722 15
BIC: GENODEF1SLR

  • przekazując inne datki (w tym odzież, żywność, środki higieniczne)
W Berlinie jest kilka punktów zbierających darowizny rzeczowe wysyłane na Ukrainę.

Instytut Kultury Pileckiego przy Pariser Platz 4A przyjmuje pomoc humanitarną codziennie od 10:00 do 20:00 i przekazuje potrzebującym. Szczególnie pilnie potrzebne są leki, apteczki, koce termiczne, rękawiczki, bandaże, ibuprofen i środki dezynfekujące. Ukraiński prawnik Andrij Ilin oferuje również „punkt informacyjny” dla uchodźców i Ukraińców na miejscu.

Często potrzebne są artykuły medyczne, a także elektronika, w tym powerbanki, latarki, telefony komórkowe z kartami SIM, krótkofalówki, baterie, kuchenki kempingowe i wiele innych. Lista jest stale aktualizowana. Można ją też pobrać ze strony.

Ukraine-Hilfe Berlin eV przyjmuje różne darowizny, w tym wózki inwalidzkie, kule do chodzenia, pościel i artykuły higieniczne. Jeśli chcesz przekazać tam darowiznę, wyślij wiadomość na adres: info@ukraine-hilfe-berlin.de. Organizacja zbiera darowizny odzieży, artykułów higienicznych i żywności oraz dostarcza je do ośrodków dla uchodźców na granicy z Polską. Stowarzyszenie zbiera również artykuły medyczne i lekarstwa, które mają być zawiezione do lwowskiego szpitala wojskowego. Darowizny medyczne można składać od 12:00 do 20:00 w restauracji Ephrahim, Spreeufer 1, w Mitte lub od 10:00 do 17:00 na Uhlandstraße 104-105, w Charlottenburgu. Punkt zbiórki przy Sterkrader Straße 49-59 w Tegel będzie przyjmował kolejne darowizny rzeczowe w godzinach od 10:00 do 17:00. Stowarzyszenie opublikowało listę aktualnie wymaganych darowizn rzeczowych.

FlixBus wspiera Ukrainę i zbiera darowizny rzeczowe: trwałe artykuły spożywcze, koce, bandaże, pieluchy i żywność dla niemowląt. Można je przekazać codziennie od 10:00 do 16:00 w siedzibie Flixbusa przy ulicy Karl-Liebknecht-Str. 33 w Berlinie-Mitte. Flixbus dostarcza pomoc humanitarną na granicę, a w drodze powrotnej przywozi uchodźców z obszaru przygranicznego do Niemiec. 

Berliner Tafel prosi o darowizny w postaci trwałej żywności i artykułów higienicznych. Można je wręczyć w punktach dystrybucji „Loaf and Soul” Berliner Tafel. Ważne jest, aby wszystkie przedmioty znajdowały się w oryginalnym opakowaniu. 

Centrum Przyjęć w Reinickendorf nie przyjmuje obecnie żadnych darowizn w naturze ze względu na dużą liczbę. Według Senatu wkrótce ma powstać centralna akceptacja darowizn.

W sobotę (5 marca) na lotnisku Tempelhof rozpocznie się centralne przyjmowanie darowizn rzeczowych przez sponsora Tentaja Soziale gGmbH. Informacje, wykazy potrzeb i dodatkowe punkty zbiórek można znaleźć na stronie spenden-bruecke.de.
  • udostępniając schronienie/nocleg
„Moabit Hilft” wzywa do przyjmowania uchodźców w domu.
Każdy, kto może przyjąć ludzi, może zarejestrować się w inicjatywie „Hospitality Ukraine”. Należy pamiętać, że miejsca powinny być oferowane na co najmniej dwa tygodnie. Więcej informacji można znaleźć na stronie wohnung-ukraine.de.
● Na platformie sleepingplaceberlin można zarejestrować bezpłatne miejsca do spania.
● Miejsca do spania są organizowane za pośrednictwem „ukrainehelpberlin”.
● Stowarzyszenie dzielnicowe AWO Berlin-Mitte poszukuje hoteli lub podobnych nieruchomości o powierzchni od 700 metrów kwadratowych jako zakwaterowanie dla uchodźców. Planowany jest wynajem/dzierżawa kompletnych obiektów na pół roku lub dłużej. Umeblowanie jest pożądane. Najlepiej byłoby, gdyby istniały urządzenia kuchenne, z których można korzystać indywidualnie lub zbiorowo. Powinny być dostępne sprawne urządzenia sanitarne. Kontakt: Anke Storch, storch@awo-mitte.de.


  • stając się wolontariuszem
● Ukraina Aid-Berlin rejestruje wolontariuszy.
● Berliner Stadtmission poszukuje osób mówiących po rosyjsku lub ukraińsku, chętnych do pomocy w nauce języka i towarzyszenia uchodźcom, na przykład podczas wizyt w urzędach.
●Caritas będzie potrzebować m.in. wolontariuszy mówiących po ukraińsku, którzy będą towarzyszyć uchodźcom w urzędach. Każdy, kto chciałby to zrobić, powinien wysłać e-mail do Katji Eichhorn (k.eichhorn@caritas-berlin.de ).
Każdy, kto chciałby pomóc w Centrum Przyjęć w Reinickendorf, może wysłać e-mail do Aleksandra Djacenko (akuz@LAF.berlin.de). Oprócz wolontariuszy poszukują również studentów mówiących po ukraińsku i niemiecku, którzy chcą pracować w centrum przez sześć miesięcy na podstawie umowy o pracę.
Punkt spotkań kobiet HellMa przy Marzahner Promenade 41 utworzył punkt informacji i wsparcia dla uchodźców. Każdy, kto chciałby udzielić pomocy – w jakikolwiek sposób – może wysłać e-mail na adres info@frauentreff-hellma.org lub zadzwonić pod numer telefonu 0176-4580 7285. Przede wszystkim potrzebni są tłumacze, psycholodzy i terapeuci traumy.
● Albatros gGmbh poszukuje wsparcia do oranizacji zakwaterowania. Wsparcie jest również potrzebne podczas udzielania opieki psychospołecznej i coachingu zawodowego. Więcej informacji: kontakt@albatrosggmbh.de, telefon - (030) 31 98 310.
Państwowy Urząd ds. Uchodźców uruchomił infolinie telefoniczne w sprawach dotyczących wolontariatu i darowizn: 030 / 90 225 2016 i 030 / 90 225 2015

Mówię po ukraińsku lub rosyjsku  jak mogę pomóc?
Obecnie poszukuje się tłumaczy mówiących po ukraińsku lub rosyjsku. Możesz wysłać e-mail do Centrum Przyjęć (alexander.djacenko@laf.berlin.de). Istnieje również lista tłumaczy, do której można się dopisać. 


  • oddając krew
W Berlinie możecie umówić się na termin oddania krwi np. pod tym adresem.
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Berliński Senat uruchomił wielojęzyczną stronę internetową berlin.de/ukraine dla uchodźców z Ukrainy oraz dla osób, które chcą pomóc. Strona jest stale rozbudowywana.

*Wpis oparłam na materiałach z morgenpost.de i stronach organizacji.

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine