×
Deutsche Wohnen & Co Enteignen — O CO CHODZI?

Deutsche Wohnen & Co Enteignen — O CO CHODZI?

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe dwenteignen.de

Podpisaliście się już na liście albo w ogóle nie wiecie o co chodzi? Otóż, wielkie koncerny mieszkaniowe takie jak Deutsche Wohnen (planowane przejęcie przez Vonovię do końca sierpnia) czy Akelius and Co. w dużej mierze odpowiadają za gwałtowny i niezrównoważony wzrost cen wynajmu w Berlinie. Inicjatywa Deutsche Wohnen & Co dąży do uspołecznienia (w ramach referendum) ponad 240 tys. mieszkań wielkich spółek mieszkaniowych działających na berlińskim rynku. W tym wpisie postaram się Wam przybliżyć, o co chodzi w całej sytuacji.

Czynsze w Berlinie w ciągu ostatnich 10 lat urosły średnio dwukrotnie. W tym czasie nie zanotowano jednak tak gwałtownego wzrostu płac. Coraz więcej osób żyje w obawie, że niedługo nie stać ich będzie na opłacenie wciąż rosnącego czynszu za mieszkanie. Wielkie firmy działające na berlińskim rynku mieszkaniowym dyktują warunki i stosują nieraz bardzo nieprzyjemne taktyki mające na celu pozbycie się starych lokatorów (awarie ogrzewania zimą, bezsensowne i przedłużające się remonty itd). Wraz z uspołecznieniem, inicjatywa zakłada uwolnienie od spekulacji ok. 12% mieszkań przeznaczonych na wynajem w Berlinie i dąży do zażegnania kryzysu mieszkaniowego w Berlinie. Wychodzi z założenia, że przestrzenią mieszkaniową należy zarządzać w dużej mierze na zasadzie non-profit. Poprzez uspołecznienie znacznie miałoby wzrosnąć współdecydowanie — ponieważ domy miałyby zostać przekazane instytucji prawa publicznego (AöR) i zarządzane przy demokratycznym udziale społeczności miejskiej i lokatorów.

PODSTAWA PRAWNA

Podstawę prawną do tego typu działań daje art. 15 niemieckiej Ustawy Zasadniczej (Konstytucji) zgodnie z którym prywatne, nastawione na zysk spółki mieszkaniowe posiadające więcej niż 3 tys. mieszkań mogą zostać wywłaszczone, a ich własność przekazana na rzecz lokalnych samorządów. Przedsiębiorstwa, których to dotyczy mają otrzymać rekompensatę znacznie poniżej ceny rynkowej mieszkań tak aby było możliwe obniżenie czynszów. Mieszkania uspołecznione mają być zarządzane demokratycznie i chronione przed ponowną prywatyzacją.

Inicjatywa potrzebuje zebrania ponad 175 tys. podpisów i jeśli się uda, możliwe będzie przeprowadzenie referendum w tej sprawie dn. 26.09.2021r., czyli wraz z wyborami do Bundestagu i Izby Reprezentantów.

MIETENDECKEL W BERLINIE

Mietendeckel czyli ustalony limit wysokości czynszów miał być rozwiązaniem pośrednim, które miało ustabilizować sytuację mieszkaniową w Berlinie na jakiś czas. Czynsze nie mogły przekraczać 20% górnych limitów ustalonych przez władze Berlina. Co przyniosło to rozwiązanie? Ceny czynszów faktycznie zaczęły spadać, ale z drugiej strony wielu wynajmujących wstrzymywało się z udostępnianiem mieszkania na wynajem. Rozwiązanie to zostało jednak w ostatnim czasie zniesione. Stąd duże nadzieje pokładane są teraz właśnie w Deutsche Wohnen & Co Enteignen.

ZBIERANIE PODPISÓW

Podpisy będą zbierane do 25 czerwca, stąd jeśli chcecie powiedzieć „TAK‟ dla miasta, gdzie każdego stać na czynsz, jeszcze jest czas! To jest ostatni etap zbierania podpisów, które później mają zostać zweryfikowane przez Senat. Podpis można złożyć w wybranych punktach w mieście, u osób reperezentujących inicjatywę i zbierających podpisy w terenie, a także online na stronie www.dwenteignen.de.

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine