×
BERLIN-SCHÖNEWEIDE

BERLIN-SCHÖNEWEIDE

Widok  na KWO, Kabelwerk Oberspree z Keisersteg
W swoim prywatnym archiwum mam sporo zdjęć, których jeszcze nie publikowałam na blogu. I tak od dawna chciałam przygotować przewodnik po Schöneweide, ale nie mogłam się do tego zabrać. Zdjęcia są u mnie zapisane na komputerze już od lata. Porządki w archiwum, na które znalazłam czas z powodu przymusowej kwarantanny i niedawna ponowna wizyta w tamtych rejonach zmobilizowały mnie do przygotowania tego wpisu.

JAK SIĘ DOSTAĆ DO SCHÖNEWEIDE?
Najprościej dojechać transportem publicznym do stacji S-Schöneweide (S8, S9, S45, S46, S47 i autobusy oraz pociągi regionalne). Stacja ta mieści się w Niederschöneweide, które wydaje mi się mniej ciekawe niż Oberschöneweide po drugiej stronie Szprewy. Na drugą stronę najlepiej przejść przez Keisersteg, skąd rozpościera się świetny widok na KWO czyli nieczynną aktualnie fabrykę kabli Kabelwerk Oberspree
Drugim, bardziej przygodowym wariantem dotacia do Schöneweide jest przepłynięcie promem (operującym w ramach BVG) ze stacji Baumschulenstr./Fähre do Wilhelmstrand. Wtedy znajdziemy się już po stronie Oberschöneweide, ale w części ogródków działkowych. Kawałek dalej jest już Platz am Keisersteg i centrum kultury Reinbeckhallen z muralami Lake'a na froncie.


KWO Kabelwerk Oberschöneweide

CO WARTO ZOBACZYĆ W SCHÖNEWEIDE?
Schöneweide jest jak polska pofabryczna Łódź. Ma w sobie dużo poszarpanego uroku. Wielkie puste hale i magazyny pomiędzy Wilhelminenhofstraße a Szprewą powoli zajmowane są przez artystów, którzy przenoszą tu swoje ateliers z dzielnic, w którzych czynsze są już za wysokie.  Do tej pory można było zajrzeć do niektórych miejsc w halach Rathenau i Reinbeck  w ramach festiwali i dni otwartych organizowanych tam właśnie (np. Festiwal Kunst am Spreeknie). W tym roku nie wiadomo, czy cokolwiek się wydarzy, ale można rzucić okiem z zewnątrz czy przysiąść na Platz am Keisersteg. Po stronie Niederschöneweide jest Novilla – lokalne centrum kultury z koncertami jazzowymi. Wzdłuż Szprewy, na promenadzie lub na terenie Campusu Wilhelminenhof znajduje się też parę miejsc, gdzie można usiąść nad wodą – na trawie lub na ławce. Możecie trafić tam na prace Łukasza Surowca z berlińskiego Biennale sztuki z 2011r. Artysta przeniósł ponad 320 brzóz z okolic Oświęcimi do Berlina, w celu upamiętnienia ofiar obozu.

Kawałek dalej stoi monumentalny Behrensbau lub Peter-Behrens-Bau (Ostendstraße 1–4, róg Wilhelminenhofstraße). Ten industrialny budynek był kiedyś najwyższą budowlą w Niemczech, ale właściwie tylko przez rok, aż do powstania Siemensturm. Imponująca jest sama 1000-metrowa fasada budowli. Warto wejść na wewnętrzny dziedziniec i na samą górę wieży, w której była kiedyś kawiarnia. 
Na kawę polecam jednak dwa inne miejsca: Kranhauscafé z widokiem na Szprewę lub klimatyczną Café Schöneweile.

Nieopodal Behrenbau, kierując się na północ znajduje się FEZ i Wuhlheide –  ogromny park, rodzinne miejsce rozrywki i rekreacji, wraz ze sceną na kocerty, teatry i inne przedstawienia.

Schöneweide to także Funkhaus, ale to miejsce zostawie sobię może kiedyś na osobnego posta. 


Behrensbau

Kranhauscafé
Polityczne przesłanie na kampusie Wilhelminenhof
Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine