×
PRZEDWOJENNY BERLIN NA ZDJĘCIACH

PRZEDWOJENNY BERLIN NA ZDJĘCIACH

Są różne sposoby na przetrwanie tego trudnego czasu związanego z Koronawirusem. Ja zajrzałam do archiwum berlińskich fotografii przedwojennych. Przez cały miniony tydzień publikowałam na Facebooku mniej znane ciekawostki na temat Berlina lat 20-stych (i nieco późniejszych). Oto podsumowanie na blogu.


 LUNAPARK
Pierwsze miejsce, które opisałam byłoby aktualnie zamknięte ze względu na możliwą zbyt dużą kumulację ludzi w jednym miejscu. 
Chodzi o #unapark — największy europejski park rozrywki przed wojną, działający w latach 1909-1935. Znajdował się przy wejściu do dzisiejszej stacji Halensee, na końcu #Kurfürstendamm. Wcześniej, od 1904r. funkcjonowały tam tzw. Terrassen am Halensee, niemal bajkowy pałac z wielką kaskadą schodów schodzących w kierunku ulubionego wówczas kąpieliska berlińczyków. Mieszące się tam restauracje mogły pomieścić do 16 tys. gości, a sam park odwiedzało nawet do 50 tys. gości dziennie. Stamtąd rozchodziły się ścieżki (wtedy jeszcze leśną drogą) w kierunku Grunewald — stanowiło to ogromną wówczas atrakcje dla berlińskich rodzin. Park został zniszony w czasie I wojny światowej, następnie odbudowany w 1929r. i ostatecznie całkowicie zniszczony w 1935r. (w związku z przygotowaniami do olympiady w 1936r.). 
Berliński lunapark możecie podejrzeć w niektórych scenach z filmu "Wer nimmt die Liebe ernst?" (1930r.):
 MOKA EFTI
Moka Efti czyli odpowiednik Berghain w latach 20-tych? 
Ulubione miejsce bohaterów serialu Babylon Berlin istniało naprawdę, choć serialowa wersja odbiega od oryginału. Właścicielem tej znanej kawiarni był Włoch greckiego pochodzenia –Giánnis „Giovanni“ Eftimiades. Od jego nazwiska (w połączeniu ze słowem „moka") pochodziła nazwa lokalu.


Kawiarnia na rogu Leipziger Straße i Friedrichstraße została otworzona w 1926r., a po zakupie przez właścicieli większej przestrzeni restauracyjnej (w sumie aż 2800 m²), ponownie została udostępniona dla gości w 1929r. Miejsce szybko stało się popularne. Urządzano w nim imprezy taneczne, a na zapleczu znajdował się też podobno dom publiczny. 
Moka Efti, jak i otwarta później Moka Efti am Tiergarten przetrwały do 1943r., kiedy to zostały zbombardowane przez aliantów.➳ HAUS VATERLAND 
Haus Vaterland – działający w latach 1928-1945 wielki budynek restauracyjny przy Potsdamer Platz.
Ten 6-piętrowy budynek powstawał w latach 1911-1912 na podstawie projektu Franza Heinricha Schwechtena, pierwotnie jako "Haus Potsdam". Mieścił różnorakie kawiarnie i restauracje tematyczne, w tym japońską herbaciarnię, palmiarnię będącą lokalem tanecznym (salą balową) i wiele innych.
W czasie wojny Haus Vaterland został zbombardowany, a później jego ruiny znalazły się w sektorze radzieckim. 
Doszczętnie spłonął w 1952r.


➳ KARSTADT AM HERMANNPLATZ
Karstadt am Hermannplatz to prawdziwa ikona architektury. 
Budynek stanął w dzisiejszym miejscu w latach 1927-1929, na granicy ówczesnego Berlina i Rixdorfu (dzisiejszy Kreuzberg).
Niegdyś był to największy i najbardziej nowoczesny (windy, schody ruchome, podziemne przejście do stacji U-bahna) dom handlowy w Europie.
Po wojnie budynek został przebudowany według nowego projektu.


Nowy inwestor-właściciel budynku (od 2019r.) planuje przywrócenie dawnej elewacji, a ponadto rozważa powiększenie powierzchni handlowej, dodanie części mieszkaniowej (rozbudowa w sumie z 70.000 m² na 126.000 m²) oraz rewitalizację tarasów na dachu budynku. 
Jest to mocno kontrowersyjny pomysł, krytykowany przez berlińskie biuro urbanistyczne. Aktualnie (pewnie nie w czasie walki z Koronawirusem?) trwają dalsze rozmowy w tej sprawie.


➳ CENTRAL HOTEL (WINTERGARTEN)
Wintergarten czyli oranżeria Central Hotel przy stacji Friedrichstraße (Friedrichstraße 143–149) był miejscem, w którym odbywały się znane berlińskie varietés
Obok Hotel Kaiserhof, był to drugi najbardziej luksusowy hotel w tamtych czasach. Liczył 600 pokoi, kawiarnie i restauracje.
Hotel został całkowicie zniszczony podczas wojny.

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine