×
GDZIE W BERLINIE DO TEATRU?

GDZIE W BERLINIE DO TEATRU?

Schaubühne

W Berlinie jest ponad 150 teatrów i innych scen. Są teatry klasyczne, musicalowe, niezależne i inne – zrobiłam dla Was zestawienie uwzględniające te najbardziej popularne miejsca. Niedostateczna znajomość języka niemieckiego długo zniechęcała mnie do pójścia do teatru, aż w końcu zaczęłam chodzić z ciekawości, jak dużo zrozumiem. To też dobry sposób na obcowanie z językiem. Jeśli jednak nie jesteście przekonani do teatru w niemieckiej wersji językowej, na liście poniżej znajdziecie też międzynarodowe teatry lub takie, gdzie sztuki w języku angielskim często trafiają do repertuaru.

➽ TEATRY KLASYCZNE
– czyli z ugruntowaną pozycją na lokalnej scenie; większość repertuaru odwołuje się do teatru współczesnego; sztuki są klarownie skonstruowane, chronologicznie, bez zakłóceń.

Berliner Ensemble
Teatr jako instytucja stojąca na straży moralności, teatr zaangażowany, wiele sztuk z mocnym przekazem politycznym. Berliner Ensemble jako zespół teatralny został założony przez Bertolta Brechta i Helenę Weigel w 1954., odgrywa sztuki w budynku Theater am Schiffbauerdamm (najpiękniejsza berlińska scena teatralna?) jest znany z niemieckich produkcji. W repertuarze trafimy na klasyki Goethe'go czy Lessinga, a także współczesne dzieła Heiner Müllera czy Christę Wolfa.

Deutsches Theater und Kammerspiele
Klasyka i współczesność – od Czechowa, Sartre'a, Ibsena czy Goethe'go po współczesnych twórców takich jak np. Lukas Bärfuß, Dea Loher, Wolfram Lotz, Roland Schimmelpfennig, Ferdinand Schmalz. Zespół teatralny wielokrotnie został nagradzany prestiżowymi nagrodami teatralnymi. 

Maxim Gorki Theater
Najmniejszy berliński teatr, ale za to bardzo zaangażowany w swoją misję. Jest to teatr miejski, wiele sztuk (także z tłumaczeniami na język angielski) zachęca widownię do aktywnego uczestnictwa, debaty na poruszane w sztukach tematy – sporo odniesień do współczesnych problemów świata. Króluje eksperyment, współczesne sztuki teatralne.

Renaissance-Theater
Kiedyś w teatrze tym prowokowano dziełami Brechta, dzisiaj w reperturze znajduje się cały wachlarz międzynarodowej dramaturgii. Jest to jedyny w Europie teatr z w pełni zachowanym wystrojem art-deco, stąd znajduje się on pod ochroną konserwatorską.

Schaubühne am Lehniner Platz
Kultowy berliński teatr w zachodniej części miasta, na Charlottenburgu. Sławę zyskał dzięki reżyserowi Peter Stein'owi, dziś częściej sięga do sztuk współczesnych. Budynek teatru został zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna i długo służył jako kino, później teatr muzyczny, a dziś mieści najlepszą moim zdaniem berlińską scenę. Bilety na ich przedstawienia rozchodzą się jak ciepłe bułeczki – widownia niemal zawsze jest wypełniona po brzegi.

Volksbühne
Teatr chętnie zaprasza do eksperymentalnych sztuk znanych niemieckich aktorów. Odgrywane sztuki są często prowokujące, na granicy skandalu. Na deskach teatru nieraz odbywają się także inne wydarzenie, np. koncerty czy wykłady.

Inne podobne:

  • Theater im Palais
  • Tribüne
  • Vaganten Bühne


➽ TEATRY MIĘDZYNARODOWE
– czyli teatry wystawiające sztuki w języku angielskim lub językach narodowych. Spośród różnych teatrów tego typu, jest też i jeden polskojęzyczny. Więcej o międzynarodowych deskach teatralnych w Berlinie pod tym linkiem.

English Theatre Berlin
Jak można się domyślić, teatr wystawia sztuki w języku angielskim. Od założenia w 1990r. teatr gościł wiele międzynarodowych przedstawień jak i przygotowywał własne produkcje.  Ponadto teatr jest miejskiem, które skupia angielsko-języczną społeczność teatralną, udostępniając swoją scenę także do innych przedsięwzięć i wydarzeń. Teatr współpracuje z aktorami-nativami oraz takimi, dla których angielski nie jest językiem ojczystym. 

HAU, Hebbel am Ufer
Teatr i międzynarodowe centrum występów z siedzibą w Berlinie w Niemczech. Zostało założone z udziałem 3 teatrów z Kreuzbergu: Hebbel Theater, Theater am Halleschen Ufer i Theater am Ufer. Dyrektorem artystycznym od 2012r. jest Annemie Vanackere. Oprócz sztuk teatralnych na deskach HAU odbywają się przedstawienia z zakresu sztuk performatywnych. Na jednym z występów w HAU zdarzyło mi się uczestniczyć w niezłej przepychance na widowni, co było moim pierwszym doświadczeniem tego typu w teatrze.

Teatr Studio am Salzufer im. Tadeusza Różewicza – polsko-niemiecka scena w Berlinie
Teatr sięga do polskiej i niemieckiej tradycji teatralnej. Teatr został założony w 2004r. (symbolicznie wraz z członkostwem polski w UE) pod patronatem Klausa Wowereita, z inicjatywy Janiny Szczerek oraz Olava Münzberga. Teatr wraz z projektem TRANSform Schauspielschule jest ukierunkowany pro-europejsko. Zespół teatralny bierze udział w wielu wymianach teatralnych na terenie Europy.

W berlińskiej ofercie teatralnej znajdziemy też teatry dla dzieci (w tym teatr lalek), teatry musicalowe, kabaretowe, rewiowe, muzyczne, niezależne i wiele innych. 

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine