×
GROPIUSSTADT — GDZIE DORASTAŁA CHRISTIANE F.

GROPIUSSTADT — GDZIE DORASTAŁA CHRISTIANE F.


Jeśli czytaliście książkę „My dzieci z dworca Zoo” lub oglądaliście powstały na jej podstawie film, to pewnie kojarzycie, że główna bohaterka Christiane F. wychowała się w Gropiusstadt — zachodnio-berlińskim eksperymencie mieszkaniowym w południowej części Neukölln. Wówczas opisywała ona swoje blokowisko w ten sposób: „wszędzie tylko siki i gówno”. A dziś? Jak wygląda jedno z największych osiedli Europy? 

Do Gropiusstadt wybrałam się z aparatem w ponury styczniowy dzień, nie sądząc, że w ogóle uda mi się zrobić jakiekolwiek zdjęcia przy tak kiepskim świetle. Dzięki okolicznościom być może łatwiej mogłam sobie uzmysłowić, jaki klimat miało kiedyś to powstałe w szczerym polu osiedle, znajdujące się wtedy zaraz obok muru dzielącego miasto na dwie główne częsci. Skumulowani na niewielkiej przestrzeni ludzie nie bardzo wiedzieli co ze sobą zrobić. Dzieci krzątały się, często popadając w uzależnienia. Przyszłość była  niepewna.
Gropiusstadt dzisiaj nie jest już tak przerażający jak kiedyś. Na trasie wzdłuż dawnego muru jest teraz ścieżka rowerowa, na polach wyrosły drzewa, a mieszkańcy wydeptali między nimi trasy spacerowe by móc wyprowadzić gdzieś na spacer psa, wokół otworzono kafejki, sklepiki, centra handlowe. Powstała typowa blokowa infrastruktura (fryzjer, dyskoteka, warzywniak) oraz połączenie z miastem linią U-Bahna U7. Wychowana w Polsce, dość swojsko poczułam się w tej gęstwinie szarych bloków — w końcu wielka płyta to nieodłączna część krajobrazu niemal każdego większego polskiego miasta. Przechadzając się po Gropiusstadt słyszałam też gdzieniegdzie język polski. Niektórym rodakom może łatwiej jest się tam odnaleźć niż w innych częściach Neukölln czy Kreuzbergu.O GROPIUSSTADT
  • Po więcej na temat historii osiedla odsyłam do książki Betonia Beaty Chomątowskiej
  • Ciekawe historyczne zdjęcia z okolicy znajdziecie pod tym linkiem: neukoellner.com.
  • Przy Fritz-Erler-Allee 120 znajduje się jeden z największych budynków mieszkalnych Berlina i w ogóle całych Niemiec — Wohnhochhaus Ideal. Ma 31 pięter, 228 mieszkań i 3 windy.
  • Na terenie Gropiusstadt jest w sumie 18 tys. mieszkań, zamieszkałych przez ok. 36 tys. lokatorów.
Gropiusstadt z widokiem na wieżę telewizyjną, zdj. Sebastian Michalke via Flickr

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine