×
Babelsberg – urokliwa część Poczdamu

Babelsberg – urokliwa część Poczdamu


Jeśli Berlin, to także Poczdam – zwykle w takim turystycznym pakiecie sprzedawane są wycieczki do niemieckiej stolicy. I wtedy oblegany jest kompleks Sanssouci, poczdamski rynek starego miasta i na tym właściwie wycieczka się kończy. Sama taki program serwowałam znajomym... dopóki nie odkryłam Babelsberg – dawnej czeskiej osady, będącej dziś częścią Poczdamu. W tym poście skupię się na samym starym mieście Babelsberg, parku i zamku, zatem właściwie na Babelsberg Nord. Opis miasteczka filmowego Babelsberg (w Babelsberg Süd) będzie stanowił kiedyś odrębny wpis na blogu. 

Jak trafiłam do Babelsberg? 

Niedawno dostałam miłe zaproszenie od Polskiego Klubu Filmowego przy Uniwersytecie w Poczdamie (Polnischer Filmclub) do udziału w dyskusji o filmie „Pomiędzy słowami” w reżyserii Urszuli Antoniak (film rozgrywa się w Berlinie dodałam go do opublikowanej kiedyś na blogu listy filmów, seriali i książek z Berlinem w tle). Spotkanie po filmie odbyło się w kinie Thalia Programmkino Potsdam, które od czasu do czasu w repertuarze ma polskie filmy. Wyprawę do kina połączyłam z szybkim zwiedzaniem okolicy, która tak bardzo mi się spodobała, że chwilę później wróciłam na dłuższą, rodzinną wycieczkę.


Co warto zobaczyć?

Przede wszystkim samo miasteczko Babelsberg i jego niska zabudowa są urokliwe. Przypominają mi nieco Rixdorf na Neukölln, część Köpenick czy parę innych zakątków Berlina. Ze stacji S-bahna, spacerując w kierunku parku, warto zahaczyć o Weberplatz i Plantagenplatz lub przejść Karl-Liebknecht-Straße, przy której znajdują się liczne kawiarnie i restauracje. Po lody zajrzyjcie do Eisliese – okienka, do którego latem podobno zawsze ustawiają się kolejki. 

Przechodząc przez ponad 150-hektarowy, świetnie utrzymany park w stylu angielskim dojdziecie w końcu do neogotyckiego Schloß Babelsberg, powstałego w 1835r. według planów Schinkla. Zamek można obejrzeć jedynie z zewnątrz, wnętrze z powodu prac renowacyjnych jest aktualnie zamknięte dla zwiedzających. Warto jednak pokrążyć po znajdujących się tam uliczkach parkowych i rabatkach  północna część parku jest świetnie utrzymana
Przystanek w spacerze zróbcie w kawiarni Kleines Schloß (Mały Zamek) ulokowanej zaraz nad jeziorem Tiefer See lub w Wartmann's Eiscafé po przeciwnej stronie jeziora Glienicker (idąc w tamtym kierunku, zobaczycie rozstaczający się piękny widok na jezioro i most Glienicke). Na terenie parku znajdują się ponadto: kolumna zwycięztwa SiegessäuleGerichtslaube – dawny berliński ratusz, DampfmachinenhausPförtnerhaus czyli stróżówka, 46-metrowa wieża Flatowturm, mieszcząca niegdyś apartamenty gościnne. Platforma widokowa na szczycie to idealne miejsce do podziwiania okolicy lub na piknik. Jeśli planujecie rodzinny wypad do parku, miejcie na uwadze, że uliczki wysypane drobnymi kamykami słabo nadają się do spacerów z wózkiem dziecięcym (o ile nie jest on jakąś terenówką na dużych kołach!).Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine