×
KÖPENICK – MIASTO W MIEŚCIE NA WSCHODNICH KRAŃCACH BERLINA

KÖPENICK – MIASTO W MIEŚCIE NA WSCHODNICH KRAŃCACH BERLINAKöpenick to część Berlina położona w dzielnicy Treptow-Köpenick, na styku Szprewy i rzeki Dahme. Właściwie jest to mini-miasto, dziś na stałe zintegrowane administracyjnie z Berlinem (podobnie jak Spandau). Jeśli szukacie odskoczni od miejskiego harmidru i chcielibyście zobaczyć coś unikatowego w Berlinie, warto wybrać się do tej zielonej oazy Berlina. W poprzedni weekend wybrałam się tam z rodziną i zrobiłam listę najciekawszych atrakcji okolicy.


#Rathaus Köpenick
Kilka innformacji za Wikipedią: Ceglany, neogotycki budynek z lat 1901-1905, częściowo remontowany w latach powojennych. Powstał jeszcze w Brandenburgii, kiedy ta dzisiejsza część miasta nazywała się Cöpenick. Narożna wieża mieści zegar ratusza. Strefa wejściowa przypomina średniowieczny klasztor. W głównej klatce schodowej znajdują się trójramienne schody z rzeźbionymi w piaskowcu kolumnami romańskimi, których poszczególne kapitele zdobią podobizny: rybaka, urzędnika miejskiego, policjanta i murarza. Zabytkowa sala posiedzeń Rady Miejskiej z ozdobną stolarką i tylko częściowo zachowane w oryginalnej wersji monumentalne okna wieńczą całość budowli. Witraże sali konferencyjnej pierwotnie przedstawiały sceny z lokalnego życia.


#Schlosspark // Zamek w Köpenick
Renesansowy zamek znajduje się w kompleksie ogrodowym nad rzeką Dahme, na tzw. wyspie zamkowej. Stanowi przykład jednej z pierwszych osad na terenie dzisiejszego Berlina (obok Spandau). Zamek na przestrzeni dziejów zmieniał swój wygląd i przeznaczenie. Po ostatnich pracach konserwatorsko-restauracyjnych z 2004r., zamek na nowo otworzono jako muzeum sztuk dekoracyjnych.


#Stare miasto Köpenick
Urokliwe stare miasto składa się z wielu zabytkowych kamienic. Dla uczczenia najbardziej znanej postaci historycznej miasteczka czyli hochsztaplera Hauptmanna von Köpenick (zainteresowanych odsyłam do sztuki teatralnej, lektury książki lub do filmu o nim) przy wejściu do ratusza postawiono mu pomnik.

#Promenada nad Dahme w Köpenick
Przy promenadzie znajduje się kilka restauracji i kawiarni oraz przystań Luisehain, skąd odpływają statki turystyczne w kierunku Müggelsee lub Müggelberge.


#Ulica Kietz w Köpenick
Najbardziej malownicza ulica w Köpenick, z niską zabudową, przeplatającą się z bardziej współczesnymi kamienicami, które powstały po odbudowie niektórych części okolicy. Nazwa pochodzi od dawnego osiedla rybackiego, funkcjonującego do XIX w., następnie wchłoniętego przez Köpenick. Przy Kietz polecam restaurację Krokodil, którą przetestowałam i chętnie kiedyś do niej wrócę. Od strony ulicy wygląda nieco jak tandetna chińska knajpka, natomiast w środku jest już dużo lepiej. Z tarasu rozpościera się piękny widok na Dahme. Menu jest urozmaicone, zawiera wiele propozycji dań rybnych.

#Wypożyczalnie łódek w Köpenick 
Z Köpenick można wyruszyć w rejs żaglówką, łodzią motorową, statkiem turystycznym lub imprezowym. Więcej informacji znajdziecie bezpośrednio w wybranych wypożyczalniach.

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine