×
NAJLEPSZE PIEROGI W BERLINIE

NAJLEPSZE PIEROGI W BERLINIE


Gdzie są najlepsze pierogi w Berlinie? Przez długi czas nie miałam odwagi stworzyć wpisu z odpowiedzią na to pytanie, bo nie chciałam pisać nie próbując sama! Teraz, po dogłębnym zbadaniu tematu, mogę podzielić się moimi uwagami. Jeśli sami zastanawiacie się, gdzie w Berlinie można posmakować tego typowego polskiego dania, sprawdźcie moje rekomendacje z tego posta.

RESTAURACJE, BARY

Katulki z Bzem | Friedelstr. 40, Berlin (Neukölln) 
Kto nie jadł katulki, nic nie wie o życiu (Tomasz Różycki). Do tej kawiarni/restauracji prowadzonej przez Polkę i Włoszkę trzeba po prostu wpaść na katulki lub na wspaniałe pierogi! Miejsce znalazło się u mnie na górze rankingu z wielu względów. Pierogi są naprawdę dobre, do tego pięknie podane, na talerzach z Bolesławca, a atmosfera miejsca jest przyjazna i sprzyja trawieniu.Oprócz pierogów, na klientów czekają też świetne ciasta i kawa.

Tak Tak Polish Deli Brunnenstr. 5, 10119 Berlin (Mitte)
Bistro położone przy ruchliwym Rosenthaler Platz, oprócz pierogów oferuje też inne specjały polskiej kuchni, w tym żurek czy bigos. Są też pierogi z owocami, na słodko! Co miesiąc można spróbować smaków specjalnych takich jak np. pierogi z mąki gryczanej ze szpinakiem. Z pewnością są w Berlinie lepsze pierogarnie niż Tak Tak, ale centralne położenie sprawia, że miejsce może przodować w rankingach –  łatwo tu trafić i umówić się ze znajomymi. Jak dla mnie jednak więcej tu otoczki marketingowej niż przywiązania do tradycji.

Restaurant Breslau | Sredzkistr. 67, 1045 Berlin (Prenzlauer Berg)
[Wcześniej Tostina] Duży wybór polskich dań: zupy, dania mięsne, gulasz, bigos, gołąbki, pierogi, desery i wiele więcej. To miejsce, w którym chętnie spotyka się berlińska Polonia. Gra polska muzyka, obsługa rownież jest polska. Zatem w tęsknocie za polskimi klimatami, możecie się wybrać do Breslau. Pierogi są nienajgrosze, ale chyba jednak nie własnej roboty –  a może się mylę?


FilaFood | Grünberger Str. 17, 10243 Berlin (Friedrichshain)
Bistro serwujące polską kuchnie domową, a dodatkowo coś, za czym od czasu do czasu z sentymentem tęsknie, czyli zapiekanki (nie wiem, czy jeszcze gdzieś w Berlinie można je dostać w stałym punkcie, podobno są sprzedawane sporadycznie na marketach przy Hackescher Markt i Fehrbelliner Platz)! FilaFood to bardzo niepozorne miejsce, ale oferuje chyba jedne z lepszych pierogów w Berlinie.

Mały Książe | Lilienthalstr. 6, 10965 Berlin (Kreuzberg)
Bar z tradycyjnym polskim jedzeniem i piwem. Serwują śniadania, obiady i desery duży wybór ciast! Obok baru znajduje się sklep z polskimi towarami spożywczymi. Częsty punky spotkań berlińskiej Polonii, ze względu na bliskość polskiego kościoła. Z tego względu, aby uniknąć tłumów, raczej lepiej jest wybrać się tam w tygodniu. Pierogi (wszystkie tradycyjne smaki i więcej) są całkiem OK!

NIE-POLSKIE LOKALE Z PIEROGAMI

Supetto | Krausnickstraße 11, 10115 Berlin (Mitte)
To moja sekretna miejscówka lunchowa za ok. 5eur można się najeść do syta (w przeciwieństwie do innych, modnych miejsc w okolicy, gdzie po wydaniu ponad 10 eur wciąż czujesz się głodny), a dania przypominają te z kuchni polskiej. Supetto funcjonuje właściwie wyłącznie jako miejsce na lunch (w tym późny lunch), czyli od 11:00 do 17:00, oprócz weekendów. Prowadzone jest przez miłą parę ze Wschodu (niestety nie wiem skąd dokładnie). Menu co tydzień się zmienia, ale na stałe znajdują się w nim wareniki (zbliżone do polskich pierogów) oraz pelmeni (zbliżone do polskich uszek).

Russtrôt Café-Bistro | Zimmerstraße 56, 10117 Berlin (Mitte)
To takie miejsce, gdzie dawno, dawno temu chodziłam czasem na lunche, kiedy jeszcze pracowałam w tamtej okolicy. Jak sama nazwa wskazuje, restauracja jest rosyjska, zatem zamiast pierogów dostaniemy bardzo zbliżone do nich wareniki (spore porcje, można się konkretnie najeść!). Podobnie jak w przypadku Supetto, jest to miejscówka typowo lunchowa.

*Miejsca takie jak Pierogarnia na Weddingu, Schmeckerei czy Pan Kowalski niestety już nie funkcjonują. Tam też były smaczne pierogi, więc oddaję im cześć! 

**Dobrych, rosyjskich miejsc z pierogami jest więcej, w tym np. Datcha, Gorki czy Restaurant Pasternak, ale nie probowałam tam jeszcze pierogów, zatem nie będę rekomendować. Zakładam jednak, że powinny być dobre, biorąc pod uwagę jakość innych dań.

PIEROGI NA ZAMÓWIENIE
Pierogi Berlin
Mało znany jeszcze serwis w Berlinie oferujący pierogi na zamówienie, z dostawą do domu. Ostatnio skorzystałam, organizując polską kolację dla znajomych i byłam bardzo zadowolona. Zamówiłam wtedy pierogi ruskie i z kapustą i grzybami. Wszystkie dostępne warianty: ruskie, z kapustą i grzybami, z mięsem (wieprzowym lub drobiowym), ze szpinakiem i serem, z buraczkami i serem. 50szt. za 20eur z dowozem.

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine