×
NAJCIEKAWSZE BUDYNKI WSPÓŁCZESNEJ ARCHITEKTURY W BERLINIE

NAJCIEKAWSZE BUDYNKI WSPÓŁCZESNEJ ARCHITEKTURY W BERLINIE


Nie jestem specjalistką od achitektury, intuicyjnie mogę jednak wskazać budynki fotogeniczne, bo od zawsze fascynowało mnie połączenie fotografii i architektury. Architektami są: moja siostra, paru przyjaciół i znajomych. Dzięki ich wskazówkom, a także na podstawie moich berlińskich eksploracji, przygotowałam dla Was listę najciekawszych budynków współczesnej architektury, które w odpowiednich kadrach, na pewno dobrze wyjdą na zdjęciach (wskazówka na oryginalne zdjęcia z Berlina, jeśli planujecie pobyt w mieście i szukacie niestandardowych atrakcji). Kolejność zestawienia przypadkowa.

Muzeum Żydowskie w Berlinie | Lindenstraße 9-14, 10969 Berlin
Pierwsze muzeum dokumentujące stosunki żydowsko-niemieckie powstało w Berlinie jeszcze przed wojną, przed dojściem Hitlera do władzy. Po tym, jak jego zasoby splądrowano, a placówkę zamknięto, po wojnie pojawiła się idea odtworzenia muzeum. Aktualnie, muzeum składa się z dwóch głównych części: zabytkowej tzw. Kollegienhaus, zaprojektowanej w 1735r. przez Philippa Gerlacha oraz nowoczesnej zaprojektowanej przez Daniela Liebeskinda. Budynek nasycony jest symboliką, począwszy od formy zewnętrznej (nieregularny kształy, elewacja z blachy cynkowej odbijającej światło), poprzez rozkład powierzchni wewnątrz (pięć wertykalnych lini przebiegających przez wnętrze, tzw. Voids), a kończąc na przestrzeni wokół muzeum (Ogród Wypędzonych, oś Holokaustu). Dużą zaletą muzeum są ciekawe, zmieniające się wystawy oraz wiele innych wydarzeń tematycznych.


Paul-Löbe-Haus |
Konrad-Adenauer-Straße 1, 10557 Berlin
Oryginalny, postmodernistyczny budynek funkcyjny niemieckiego Bundestagu, znajdujący się w tzw. Regirungsviertel (dzielnicy rządowej). Nazwany został nazwiskiem pierwszego prezydenta niemieckiego parlamentu, pełniącego funkcję do 1932r., z ramienia SPD. Budynek, wraz z Marie-Elisabeth-Lüders-Haus po przeciwnej stronie rzeki, tworzą integralną całość i należą do części wspomnianego kompleksu nowoczesnych budynków rządowych w zakolu Szprewy. Twórcami pierwotnego założenia architektonicznego byli Axel Schultes i Charlotte Frank.


Hautbahnhof czyli Dworzec Główny | Hauptbahnhof, Europaplatz 1, 10557 Berlin
Drugi co do wielkości dworzec w Europie (pierwszym jest ten w Lipsku), powstał w miejscu, w którym znajdował się niegdyś Lehrter Bahnhof (punkt łączący linie kolejowe pomiędzy Berlinem a Hanowerem). W trakcie II wojny światowej oryginalny budynek dworca uległ uszkodzeniu, a w latach 50-tych zdecydowano o jego rozbiórce i wyburzeniu.
Współczesny dworzec, zaprojektowany przez Meinharda von Gerkana z firmy Gerkan, Marg und Partner stanowi największy dworzec o formie wieżowej na świecie. Posiada tunele podziemne, jak i perony znajdujące się w części nadziemnej. W podziemiu mieści się stacja nowej linii metra U55. Dworzec z pewnością robi imponujące wrażenie, ze względu na rozmach projektu, potężny stalowo-szklany dach, ilość peronów, wielkość przestrzeni handlowo-usługowych. Jednak od początku budził kontrowersje, ponieważ nie jest centralnie zlokalizowany, jak zwykle dworce główne, a skomunikowanie z innymi częściami miasta możliwe jest tylko na osi wschód-zachód, a jeszcze nie północ-południe. Oficjalne otwarcie dworca miało miejsce w 2006r.

 
Archiwum Bauhausu (Bauhaus Archive) | Klingelhöferstraße 14, 10785 Berlin
[UWAGA: aktualnie zamknięte z powodu prac remontowych trwających aż do 2019r.] 
Jest to muzeum wystawiennicze, zbierające i dokumentujące zbiory Bauhausu w zakresie sztuki, architektury, designu i nauczania. Zostało wybudowane i otworzone w latach 70-tych XXw. Znajdziemy tam prace m.in. Feiningera, Ittena, Klee, Kandinsky'ego, Moholy-Nagy'ego czy Schlemmera. Obok stałej wystawy Zbiory Bauhasu (Sammlung Bauhaus), w muzeum obywają się ciekawe wystawy czasowe, wykłady, warsztaty i wiele innych wydarzeń. Obecnie funkcjonuje jedynie ekspozycja w archiwum tymczasowym tzw. The Temporary Bauhaus-Archiv (Knesebeckstraße 1-2, 10623 Berlin).


Corbusierhaus |
Brutalizm w czystej formie, w wydaniu Le Corbusier. Budynek ma przeznaczenie mieszkaniowe (530 mieszkań), zgodnie z założeniami Unité d’Habitation (1947-1965). Pierwotnie miał się znajdować gdzie indziej planowano ulokowanie go przy Karl-Marx-Allee bądź w Hansaviertel. Ostatecznie, wybudowano go w 1958r. w dzielnicy Charlottenburg, niedaleko Olympiastadion. Budynek jest pod ochroną konserwatorską.


Ambasada Królestwa Niderlandów  | Klosterstraße 50, 10179 Berlin
Klasyka w wykonaniu najbardziej znanego holenderskiego architekta Rema Koolhasa (OMA, Rotterdam). Budynek ambasady, obok Wohnhaus przy Checkpoint Charlie, jest jednym z dwóch budynków zaprojektowanych przez architekta w Berlinie. Projekt metalowo-szklanej ambasady został wyróżniony prestiżowymi nagrodami Architekturpreis Berlin (2003) oraz nagrodą Mies van der Rohe Award for European Architecture (2005).Futurium |  Alexanderufer 2, 10117 Berlin
Futurium (czyli dom z przyszłości) jest miejscem na styku biznesu, polityki i kultury. Projekt budynku przygotowali berlińscy architekci Richter & Musikowski, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 2017r. Powierzchnia wystawiennicza wynosi około 3200 m², z czego 2600 m² przeznaczone jest na wystawy stałe i 600 m² w piwnicy na wystawy specjalne.


Upper West | Kantstraße 163-165, 10623 Berlin
Upper West aka Altas Tower czyli największy (119 m) budynek przy Breitscheidplatz w Charlottenburgu. Projekt fasady przygotował Christoph Langhof. Planowanie wraz z budową trwało od 2003r. do 2017r., kiedy to projekt ukończono. W budynku znajdują się przestrzenie handlowe, hotelowe (Motel One na pierwszych 19 piętrach), biurowe oraz restauracyjno-barowe (Skybar One Lounge na 25. piętrze budynku).


Am Lokdepot | Am Lokdepot, 10965 Berlin
Tego budynku nie da się nie zauważyć!  Wyróżnia się czerwonym kolorem i z pewnością przykuje Wasze spojrzenie, jeśli akurat znajdziecie się w okolicy Yorckstr., gdzie się znajduje. Budowa trwała aż osiem lat – do momentu jej ukończenia w 2014r. Za projektem stoi biuro Robertneun (architekci Nils Buschmann i Tom Friedrich).


 

Biblioteka Mózg FU Normana Fostera | 
Habelschwerdter Allee 45, 14195 Berlin
Biblioteka Wydziału Filologicznego FU została zaprojektowana przez znanego brytyjskiego architekta Normana Fostera. Znajduje się w Dahlem. Budynek to klasyk późnego modernizmu czyli uniwersytet-labirynt oraz bibilioteka w jednym z dziedzińców. Nazywana jest mózgiem (The Berlin Brain) ze względu na zewnętrzny kształt. W środku znalazło się miejsce dla ponad 700 tys. książek.Budynki mieszkaniowe Sapphire | Chausseestraße 43, 10115 Berlin

Kolejne dzieło Daniela Liebeskinda i pierwszy projekt mieszkaniowy w Berlinie. Wyzwaniem dla znanego architekta było odpowiednie zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni, która miała pomieścić 73 mieszkania, 1-4 pokojowe. Udało się, tworzą kanciaste ściany, z dużą ilością szkła, co optycznie zwięszyło przestrzeń. Budynek ukończono w 2017r. Zakładam, że ceny mieszkań są równie kosmiczne jak kształt budynku!Jakie jeszcze budynki powinny znaleźć się na liście? Czekam na Wasze propozycje!

2 komentarze

 1. Dzięki za to zestawienie. Nie widziałem jeszcze wszystkich miejsc z Twojej listy, skorzystam za kilka dni :)

  Dorzucilbym do Twoje listy :

  Dwa wieżowce z Potsdamer Platz. Jeden z nich obija się w drugim jeden z nich jest jak płetwa albo maszt zatopiony w lustrze.

  Sony Center też na Potsdamer Platz.

  Funkhaus Berlin, szczególnie jego Bauhausowe wnętrza, które można zacząć w wybrane soboty miesiąca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taak, te budynki też są super ciekawe, dzięki! :)

   Usuń

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine