×
ALLERSTRAßE 11: PLANT CIRCLE X KALIKO

ALLERSTRAßE 11: PLANT CIRCLE X KALIKO


To była miła niespodzianka! Moja miłość do roślin przygnała mnie na Allerstraße 11 do sklepu Plant Circle. Na miejscu okazało się, że oprócz kreatywnej kwiaciarni prowadzonej przez Monikę Kalinowską, pod tym adresem mieści się również studio Kaliko założone przez Anię Grzeszek, a także mini-wytwórnia świeczek Garden State Mayi Sriqui. Z polsko-języcznymi właścicielkami umówiłam się na rozmowę o ich wspólnej działaności. 
Monika i Ania poznały się przez Instagrama. Zanim Ania założyła własną firmę, była architektem. Równolegle z pracą poświęcała się także tkaniu na krośnie, a później również farbowaniu tkanin i szyciu. W pewnym momencie zaczęła sprzedawać swoje wyroby przez internet, a rosnąca sprzedaż zachęciła ją do poświęcenia się swojej pasji w pełnym wymiarze godzin i do założenia własnej firmy. Aktualnie Ania z przygotowywanych przez siebie tkanin (tkanie + farbowanie organicznymi pigmentami roślinnymi) wykonuje torebki, poduszki, kilimy na ścianę i wiele innych rzeczy   zajrzyjcie na jej stronę i do sklepu na Etsy, aby dowiedzieć się więcej (również o organizowanych przez nią warsztatach) i przejrzeć wszystkie dostępne produkty.


Tkanie połączyło dziewczyny, ponieważ Monika także tka, na ramach. Poznały się pierwszy raz podczas Instagramowego challengu The Weaving Kind (#weavingberlin), który polegał na tym, żeby spotkać na żywo kogoś, kto też tka. Później dziewczyny znalazły się razem w Berlin Kreativ Kollektiv, a okazji do wspólnych spotkań było coraz więcej. W pewnym momencie obie zaczęły się rozglądać za studiem na własne działalności – Ania za miejscem do tkania, a Monika za miejscem dla roślin, które chciała sprzedawać online i stacjonarnie, a także za miejscem dla prowadzonych przez siebie warsztatów (pełną listę warsztatów znajdziecie na stronie sklepu Plant Circle, w tym m.in. warsztaty o tym jak robić terrarium, czy jak dbać o rośliny). Dziewczyny miały szczęście, bo studio udało im się znaleźć w ekspresowym tempie. Dołączyła do nich również Maya, która własnoręcznie wyrabia świeczki i już wcześniej dzieliła z Moniką studio. Oficjalne otwarcie ich wspólnej przestrzeni do pracy miało miejsce w maju 2018r.  Dziś, w pięknie urządzonym studiu, przeważającą część miejsca zajmują rośliny wybierane przez Monikę i sprowadzane przez nią z różnych zakątków świata. Monika wyszukuje rzadkie rośliny, takie, o które trudno w zwykłych miejskich kwiaciarniach. Jej ulubionymi roślinami są różne odmiany monstery.  Główną paradą Moniki w kwestii pielęgnacji roślin jest sugestia, żeby roślin nie przelewać, podlewać jedynie umiarkowanie. Podobno nawet podczas największych upałów, rośliny nie lubią mieć zbyt mokrej gleby. Skorzystajcie z innych porad Moniki na organizowanych przez nią warsztatach lub po prostu zajrzycie do jej nowego sklepu na Neukölln! Allerstraße 11 to świetny adres, który gorąco Wam polecam!

Od lewej: Monika, Maya i Ania

2 komentarze

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine