×
PAWIA WYSPA (PFAUENINSEL) W BERLINIE

PAWIA WYSPA (PFAUENINSEL) W BERLINIE


Pawie przechadzające się po ścieżkach idyllicznego kompleksu pałacowo-parkowego to typowy widok na Pawiej Wyspie (Pfaueninsel) położonej na Haweli w dzielnicy Steglitz-Zehlendorf, zaraz przy jeziorze Wannsee. Dostać się do niej można jedynie promem, odpływającym co 15 min z przystani obok Wirtshaus zur Pfaueninsel. Przeczytajcie więcej w poście & zobaczcie zdjęcia z tego pięknego miejsca!


Fala upałów jest w moim przypadku czynnikiem motywującym do wycieczek w odległe  rejony. W poszukiwaniu ochłody wybrałam się nad popularne wśród berlińczyków jezioro Wannsee. Sama plaża tym razem mnie mniej ciekawiła. Zrobiłam sobie wycieczkę rowerową wzdłuż brzegu nad Hawelą, aż w końcu dotarłam do Pawiej Wyspy, którą od dawna chciałam odwiedzić. 
Mała, odcięta od lądu wyspa wielokrotnie zmieniała swoje przeznaczenie. Znaleziono na niej ślady osadnictwa słowiańskiego, hodowano na niej króliki i pawie (a także przetrzymywano w zagrodach egzotyczne zwierzęta takie jak kangury czy lwy ➳ menażeria Fryderyka Wilhelma III), dokonywano na niej eksperymentów z obróbką szkła, aż w końcu dynastia Hohenzollernów zajęła się odpowiednim zagospodarowaniem terenu. Na wyspie powstały istniejące do dziś: pałac główny (Schloss Pfaueninsel), Mleczarnia (Meierei), Dom Rycerski (Kavalierhaus), przystań (Fregattenschuppen) dla królewskiej łodzi żaglowej, odbudowana pawia zagroda (Pfauengehege), rozarium i wiele innych. Piękna palmiarnia z ok. 1829r. niestety spłonęła w pożarze w 1880r. Nie odbudowano jej, dziś na jej miejscu ustawione są jedynie kamienne płyty. Od 1840r. wyspa pozostaje niezamieszkana, ale  większość kompleksu została nienaruszona. Oryginalne wyposażenie pałacu zachowało się do dziś.


Aby dokładnie przyjrzeć się wszystkiemu, co znajduje się na wyspie, warto zarezerwować sobie więcej czasu (przynajmniej 1-2godz. na spacer – jeszcze więcej, jeśli planujemy wizytę w muzeum, przystanek na kawę w kawiarni na wyspie lub jeśli zamierzamy zrobić sobie piknik).

Do przystani, skąd odpływają promy najlepiej dojechać na rowerze ze stacji S-Wannsee lub z tej samej stacji autobusem 218. Opłata za prom w obie strony pobierana jest jednorazowo. Bilet normalny kosztuje 4eur, studencki 3eur. Niestety, rowery nie mogą być przewożone na promie, dlatego trzeba je zostawić po drugiej stronie Haweli (najlepiej przy restauracji Wirtshaus zur Pfaueninsel).Obecnie opiekę nad obiektem sprawuje Fundacja Pruskie Pałace i Ogrody Berlin-Brandenburg (niem. Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg). Od 1990r. Pawia Wyspa jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 
Dokładną historię wyspy znajdziecie na Wikipedii: Pawia WyspaPytania? Piszcie w komentarzach!


3 komentarze

 1. Ciekawa jestem, ile pawi udało ci się spotkać? Byliśmy tam tego lata i napatoczyły się "aż" dwa (w okolicach fontanny, rozłożonego ogona niestety żaden nie pokazał). I nie tylko my mieliśmy problem z ich znalezieniem - napotkana Niemka dopytywała, czy gdzieś widzieliśmy pawie na wolności, więc ta nazwa obecnie jest chyba trochę na wyrost.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mi akurat udao się spotkać kilka i także te z rozłożonzmi ogonami :)

   Usuń
  2. No nie koniecznie na wyrost. Ja będąc na wyspie spotkałam łącznie 7 pawi. Niestety to już był wrzesień ale w zagrodzie było ich dużo więcej. Wiec nie jest to tylko sama nazwa. Pawie są i maja się dobrze. Pozdrawiam

   Usuń

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine