Posiadanie roweru w Berlinie niesie za sobą wiele korzyści, dlatego warto zabezpieczyć swoje dwa kółka przed kradzieżą, tak aby móc cieszyć się jazdą po mieście możliwie jak najdłużej! W 2017r. ponad 27 tys. zostało skradzionych. Najwięcej kradzieży miało miejsce w dzielnicach: Mitte, Friedrichshain-Kreuzberg oraz Pankow (mapka poniżej). W jaki sposób można zwięszyć bezpieczeństwo swojego jednośladu? Przeczytajcie w nowym wpisie!
Dzielnice, w których najczęściej dochodzi do kradzieży rowerów, mapka: morgenpost.de |
Oprócz oczywistych wskazówek typu: zawsze zapinaj rower, nie zostawiaj roweru w miejscach znanych z kradzieży, nie pozostawiaj roweru na dłużej w jednym miejscu itd., zebrałam też kilka informacji praktycznych, bo akurat sama sprawdzałam ostatnio, w jaki sposób mogę zabezpieczyć swój nowy rower.
⌲ KODOWANIE (CHIPOWANIE) ROWERU
Wiele różnych instytucji takich jak firmy ubezpieczeniowe, dystrybutorzy rowerów, Niemiecki Klub Rowerowy (ADFC), a także policja oferuje kodowanie rowerów, po okazaniu dowodu tożsamości i dokumentu potwierdzającego zakup. Taki kod jest grawerowany na ramie (a także na innych częściach roweru) lub dostępny jest w formie naklejki odpornej na warunki atmosferyczne i zniszczenia. Składa się z liter i cyfr, które oznaczają: kod miasta, datę urodzenia właściciela i jego inicjały, czyli np.
Marianne Musterfrau, urodzona 23.04.1992r., w Berlinie ⌲ Kod: B-230492MM
Taki kod odstrasza potencjalnych złodzieji (kod jest trudny do usunięcia, zatem sprzedaż skradzionego roweru lub części może być utrudniona) i pozwala na szybką identyfikację skradzionego roweru.
Berlińska policja regularnie organizuje akcje chipowania. Najbliższe terminy znajdziecie w dostępnym kalendarzu online.
⌲ FAHRRADPASS
Tzw. paszport rowerowy pomaga policji zidentyfikować skradziony rower, ułatwia namierzenie złodzieja i odnalezinie prawowitego właściciela. W paszporcie odnotowane są: numer ramy, kod otrzymany podczas kodowania, a także nazwisko i adres właściciela. Dołączone jest także zdjęcie roweru. Taki rodzaj paszportu dostępny jest w wersji drukowanej, a także na aplikacji:
⌲ UBEZPIECZENIE ROWERU
Ubezpieczenie nie zapezpieczy rowera przed kradzieżą, ale przynajmniej pozwoli nam odzyskać zainwestowane w zakup środki. W internecie znajdziecie wiele firm, które oferują tego typu ubezpieczenia (zarówno dla rowerów tradycyjnych, jak i rowerów elektrycznych). Popularni ubezpieczyciele to m.in. schutzklick.de, czy Krist. Więcej na ten temat w artykule porównującym ubezpieczycieli rowerowych.
Brak komentarzy