×
JAK ZABEZPIECZYĆ ROWER PRZED KRADZIEŻĄ W BERLINIE?

JAK ZABEZPIECZYĆ ROWER PRZED KRADZIEŻĄ W BERLINIE?


Posiadanie roweru w Berlinie niesie za sobą wiele korzyści, dlatego warto zabezpieczyć swoje dwa kółka przed kradzieżą, tak aby móc cieszyć się jazdą po mieście możliwie jak najdłużej! W 2017r. ponad 27 tys. zostało skradzionych. Najwięcej kradzieży miało miejsce w dzielnicach: Mitte, Friedrichshain-Kreuzberg oraz Pankow (mapka poniżej). W jaki sposób można zwięszyć bezpieczeństwo swojego jednośladu? Przeczytajcie w nowym wpisie!


Dzielnice, w których najczęściej dochodzi do kradzieży rowerów, mapka: morgenpost.de

Oprócz oczywistych wskazówek typu: zawsze zapinaj rower, nie zostawiaj roweru w miejscach znanych z kradzieży, nie pozostawiaj roweru na dłużej w jednym miejscu itd., zebrałam też kilka informacji praktycznych, bo akurat sama sprawdzałam ostatnio, w jaki sposób mogę zabezpieczyć swój nowy rower.

KODOWANIE (CHIPOWANIE) ROWERU
Wiele różnych instytucji takich jak firmy ubezpieczeniowe, dystrybutorzy rowerów, Niemiecki Klub Rowerowy (ADFC), a także policja oferuje kodowanie rowerów, po okazaniu dowodu tożsamości i dokumentu potwierdzającego zakup. Taki kod jest grawerowany na ramie (a także na innych częściach roweru) lub dostępny jest w formie naklejki odpornej na warunki atmosferyczne i zniszczenia. Składa się z liter i cyfr, które oznaczają: kod miasta, datę urodzenia właściciela i jego inicjały, czyli np.

Marianne Musterfrau, urodzona 23.04.1992r., w Berlinie  Kod: B-230492MM

Taki kod odstrasza potencjalnych złodzieji (kod jest trudny do usunięcia, zatem sprzedaż skradzionego roweru lub części może być utrudniona) i pozwala na szybką identyfikację skradzionego roweru.
Berlińska policja regularnie organizuje akcje chipowania. Najbliższe terminy znajdziecie w dostępnym kalendarzu online.

FAHRRADPASS
Tzw. paszport rowerowy pomaga policji zidentyfikować skradziony rower, ułatwia namierzenie złodzieja i odnalezinie prawowitego właściciela. W paszporcie odnotowane są: numer ramy, kod otrzymany podczas kodowania, a także nazwisko i adres właściciela. Dołączone jest także zdjęcie roweru. Taki rodzaj paszportu dostępny jest w wersji drukowanej, a także na aplikacji:

UBEZPIECZENIE ROWERU
Ubezpieczenie nie zapezpieczy rowera przed kradzieżą, ale przynajmniej pozwoli nam odzyskać zainwestowane w zakup środki. W internecie znajdziecie wiele firm, które oferują tego typu ubezpieczenia (zarówno dla rowerów tradycyjnych, jak i rowerów elektrycznych). Popularni ubezpieczyciele to m.in. schutzklick.de, czy Krist. Więcej na ten temat w artykule porównującym ubezpieczycieli rowerowych.


Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine