×
HIMMELSPAGODE – CHIŃSKA RESTAURACJA W HOHEN NEUENDORF

HIMMELSPAGODE – CHIŃSKA RESTAURACJA W HOHEN NEUENDORF


Odkrywanie Berlina i  Brandeburgii poruszając się wzdłuż konkretnych linii komunikacji miejscej to najprostszy sposób zwiedzania okolicy (może poza rowerem). W poprzedni słoneczny weekend, wybrałam trasę S1 i tak trafiłam na Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Pankow/Schönholzer Heide oraz na Himmelspagode (oprócz S1, dojazd także S8 i autobusami). Dalej na północ jest jeszcze zamek w Oranienburgu, ale to już zostawiłam na następną wycieczkę.

Himmelspagode to restauracja w Hohen Neuendorf, na granicy Berlina i Brandenburgii. Mieści się w budynku na kształt pagody (rodzaj wielokondygnacyjnej wieży charakterystycznej dla architektury sakralnej Dalekiego Wschodu, głównie Chin, Koreii, Nepalu i Japonii), ma 30 metrów wysokości i 40 metrów szerokości. Jest kolorowa, kiczowata, w środku urządzona z dużym rozmachem (centralnym punktem jest wielki żyrandol rozciągający się na trzy kondygnacje, pod którym znajduje się oczko wodne ze złotymi rybkami). Zupełnie nie pasuje do okolicy, jest pewnego rodzaju kuriozum na lokalnej mapie. Nie znalazłam informacji, kto wpadł na pomysł wybudowania tego obiektu i kto go zaprojektował. Ideą stojącą za projektem była chęć przybliżenia Niemcom kultury chińskiej. Prace konstruktorskie zaczęły się w 2001r., a 5.8.2002r. miało już miejsce oficjalne otwarcie. Większość wyposażenia i wystroju wnętrza przybyła do Niemiec prosto z Chin. 
Na trzech kondygnacjach mieszczą się trzy sale restauracyjno-barowe: Cesarska, Pekin i Niebiańska (będąca rodzajem lobby, z kanapami i stolikami na drinki i przekąski). Latem rozkładane są stoliki na zewnątrz, na dwóch przestronnych tarasach. 
Restauracja oferuje otwarty buffet (pon.-pt., godz. 12:00 do 14:30/17:30 do 20:00, cena: 14,90 eur oraz w weekendy i święta od 12:00 do 21:30, cena: 21,90 eur) oraz dania z karty. Jak to zazwyczaj z buffetowym jedzeniem jest jakość nie zachwyca, ale plusem jest to, że można jeść do woli! A la carte nie próbowaliśmy, więc nie podzielę się z Wami rekomendacjami w tej kwestii. Kiedy zapytałam w facebookowej grupie Polacy w Berlinie o to, co myślą o miejscu, otrzymałam m.in. takie odpowiedzi:Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine