×
Przewodnik po Neukölln śladami serialu 4BLOCKS

Przewodnik po Neukölln śladami serialu 4BLOCKS

 Kawiarnia König Otto w dawnym Kindl Brauerei


O Neuköllnie już sporo pisałam przy różnych okazjach, np. w ostatnim poście à propos kuchni arabskiej w Berlinie. Jednak jeszcze nigdy nie stworzyłam kompletnej listy moich ulubionych miejsc z tej okolicy (kiedyś tylko zebrałam listę angielskojęzycznych przewodników po Neukölln). Jak już z pewnością się zorientowaliście, bardzo lubię Neukölln, w związku z czym na blogu pojawia się zdecydowanie więcej informacji o tej części Berlina niż o jakichkolwiek innych. Ponadto, poświęcanie dużej uwagi Neukölln wynika także z waszego zainteresowania tym tematem. Często do mnie piszecie i pytacie o rekomendacje turystyczne z Neukölln, bo to przecież bardzo atrakcyjna, kolorowa i tętniąca życiem część miasta, gdzie chętnie mieszkają lub spotykają się młodzi ludzie.

Kolejnym impulsem do stworzenia zbioru najciekawszych atrakcji w jednym poście jest nowy serial TNT - 4Blocks. Tłem tej ciekawej produkcji jest właśnie Neukölln. Serial opowiada o problemach arabskich rodzinnych gangów kontrolujących Neukölln. To pierwsza produkcja telewizyjna w pełni poświęcona tematyce arabskiej w Berlinie. Z pewnością z jeszcze większą przyjemnością obejrzycie pierwszy odcinek, jeśli będziecie w stanie rozpoznać choć kilka serialowych lokacji. Sprawdźcie zatem, co warto zobaczyć w Neukölln!

KINDL - Zentrum für zeitgenössische Kunst | Am Sudhaus 3, 12053 Berlin
Funkcjonujące od 2014r. prywatnie finansowane centrum sztuki współczesnej usytuowane w budynku dawnego browaru Kindl to bardzo ważna instytucja na kulturowej mapie Neukölln. Koncepcję przebudowy i dostosowania budynku do potrzeb galerii sztuki stworzyło biuro architektoniczne grisard'architektur z Zurychu, zaś za realizację odpowiada biuro Dr. Krekeler & Partner. Budynek robi wrażenie już z zewnątrz - monumentalna bryła z czerwonej cegły króluje nad niemal pustą otaczającą ją przestrzenią. Wokół rzeczywiście niewiele się dzieje - w okolicy znajduje się supermarket REWE, klub SchwuZ, Jobcenter i nowe, dopiero powstające budynki mieszkalne. Wnętrze galerii jest nowoczesne i minimalistyczne, przez co uwaga wszystkich odwiedzających z łatwością skupia się na eksponatach. Kuratorem wystaw jest Szwajcar Andreas Fiedle.

Wizyta w Kindl nie może się obyć bez zahaczenia o kawiarnię König Otto mieszczącą się w tym samym budynku co galeria, w dawnym pomieszczeniu kotłowni (pierwsze zdjęcie z posta). 

KINDL - Zentrum für zeitgenössische Kunst
Teren wokół KINDL - w tle budynek Rathaus Neukölln
Rixdorf | Dawna czeska wioska, teren pomiędzy Karl Marx Straße i Sonnenallee
Morawscy protestanci osiedlili się w tej części Neukölln (wtedy jeszcze nie Berlina) w 1737r. po ucieczce ze Wschodnich Moraw (głównie z okolic Ustí nad Orlicí) przed prześladowaniami religijnymi. Elektor brandenburski i król pruski Fryderyk Wilhelm I zezwolił im na osadnictwo wokół Kirchgasse i dzisiejszej Richardstr. Ślady ich kultury i osadnictwa są widoczne do dziś. Więcej na ten temat można się dowiedzieć odwiedzając Museum im Böhmischen Dorf. W okolicy warto ponadto zobaczyć m.in.: Comenius Garten, kościół Bethlehem, starą kuźnię, stajnię Gustava Schöna.

Rixdorf
Körnerpark | Schierker Str. 8, 12051 Berlin
Ten park to zaskakująca swym wyglądem zielona oaza niedaleko Karl Marx Straße. Wydaje się, jakby nie do końca pasował do okolicy, a jednak świetnie, że jest! Położony poniżej poziomu ulicy (5-7m niżej) park powstał w 1910r. na terenie starej żwirowni w Rixdorf. Całość ogrodu ma charakter neobarokowy i od 2004r. jest pomnikiem pamięci. Zimą to ulubione miejsce do zjazdów na sankach okolicznych dzieci (wprawdzie pochyłość jest niewielka, ale w Berlinie efektywnie korzysta się z każdych, nawet niewielkich wzniesień, bo miasto generalnie jest niemal płaskie), latem natomiast to punkt wszelkiego rodzaju spotkań pod chmurką i pikników. Do parku można przyjść ze swoim prowiantem i napojami lub skorzystać z oferty znajdującej się w parku kawiarni Zitronencafé.

Körnerpark
Tempelhofer Feld
Park powstały w 2010r. na terenie dawnego poligonu wojskowego i nieczynnego lotniska Tempelhof. To ulubione miejsce mieszkańców okolicy do uprawiania sportów takich jak bieganie, dirtsurfing (windsurfingu na asfalcie), jazda na rowerze, piłka nożna, joga i wiele innych. Ponadto, latem teren parku jest także intensywnie wykorzystywany do pikników, grillowania, spotkań ze znajomymi czy uprawy roślin (część parku służy jako pole uprawne w ramach projektu urban gardening).Z Tempelhofer Feld warto się przejść do pobliskiego parku Hasenheide. 

Park Tempelhofer Feld


Meczet Sehitlik | Columbiadamm 128, 10965 Berlin
Zbudowany w latach 1999-2005 na terenie dawnego tureckiego cmentarza meczet to główny ośrodek religii muzułmańskiej w Neukölln i na Kreuzbergu. Piękny budynek meczetu będący przykładem architektury osmańskiej, jest w stanie pomieścić ok. 1500 wiernych (na przestrzeni 365 m²). Kompleks jest otwarty dla zwiedzających. Nabożeństwa odbywają się głównie w języku tureckim i arabskim.

Meczet Sehitlik
Britz - zamek i ogrody
Britz to południowo-wschodnia część Neukölln, granicząca z pojawiającym się w serialu 4Blocks Gropiusstadt. Głównymi atrakcjami Britz są: kompleks pałacowy pruskiego polityka z XVIIIw. - zamek (Schloss Britz), stajnie i park Gustpark Britz, zabytkowy młyn z 1866r., budynek Standesamt Neukölln i sąsiadująca z nim świątynia hindu Murugan, piękne ogrody (Britzer Garten) znane z uprawianych tam tulipanów i tereny parkowe wokół.  


Schloss Britz
Klunkerkranich | Neukölln Arcaden, Karl-Marx-Straße 66, na dachu parkingu, 12043 Berlin
Uważam, że z dachu domu handlowego Arcaden rozpościera się jeden z ładniejszych widoków na Berlin. Klunkerkranich nie jest typową atrakcją turystyczną, bo właściwie jest to bar powstały na dachu parkingu, gdzie kiedyś okoliczni mieszkańcy urządzali sobie nielegalne grille. Teraz ta w dużej mierze niezadaszona przestrzeń jest uporządkowana, przyjemna dla oka, z dużą ilością dekoracji. Latem trzeba liczyć się z dużymi kolejkami przed wejściem i opłatą za wstęp, ale mimo wszystko warto, bo przyjemnie jest tam posiedzieć i popatrzeć na Berlin. 

 Klunkerkranich - dach Neukölln Arcaden


Landwehrkanal (LWK)
Kanał przepepływający przez Kreuzberg, Neukölln, Tiergarten und Charlottenburg. Kiedyś ważny punkt komunikacji wodnej, dziś służy głównie w celach rekreacyjno-turystycznych. Mieszkańcy Berlina chętnie z niego korzystają latem, pływając po kanale kajakami, czy pontonami (wpław zdecydowanie odradzam!). Ponadto, w ciepłe dni brzeg kanału tętni życiem. Przysiadają nad nim wszyscy chcący w spokoju wypić piwo ze znajomymi, czy przekąsić coś przyglądając się wodzie i temu co na jej powierzchni się dzieje. Niemal cały brzeg kanału w Neukölln nadaje się do użytkowania. 

Landwehrkanal

Neukölln jest tłem nowego serialu TNT - 4Blocks. Tak jak pisałam w poprzednim poście, serial jest niezmiernie autentyczny poprzez odpowiedni dobór lokacji, obsady i muzyki. W Polsce 4Blocks zobaczymy już dzisiaj o godz. 21:55 na antenie TNT Polska. Zachęcam do oglądania!

Toni na Sonnenallee
Toni i Vince zachowują pozory
Zdjęcia z planu serialu: 4Blocks TNT

1 komentarz

  1. Anonimowy10/5/17

    dużo miejsc, w niektórych jeszcze nigdy nie byłem...serial tez zapowiada sie ciekawie!

    OdpowiedzUsuń

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine