×
OGRÓD BOTANICZNY VOLKSPARK PANKOW BLANKENFELDE

OGRÓD BOTANICZNY VOLKSPARK PANKOW BLANKENFELDE


Daleko na obrzeżach Berlina położony ogród botaniczny w Pankow to 34-hektarowa przestrzeń będąca połączeniem parku, ogrodu, arbotreum, pól uprawnych oraz lasu i stanowiąca dom dla ponad 6tys. gatunków roślin. Park został przemianowany ze szkółki ogrodniczej i od 1995r. jest otwarty dla wszystkich zwiedzających. Dziś można się tam wybrać na spacer, by podpatrzeć egzotyczne gatunki roślin w niewielkiej szklarni (w której usytuowana jest urocza kawiarnia - Café mint*) oraz żeby przyjrzeć się żyjącym w parku zwierzętom (m.in. sarny, barany) czy pszczelim ulom.

Z powodów organizacyjno-technicznych, w 2011r. park został przekazany firmie Grün Berlin GmbH, która zarządza ponadto zielonymi obiektami takimi jak: Ogród w Britz, Ogród Botaniczny w Marzahn oraz Tempelhofer Feld. Aktualnie, obiekt przeznaczony jest na cele edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Planowana jest także dalsza rozbudowa parku.
Ja wybrałam się do tego pięknego ogrodu botanicznego w Pankow 1 maja, chcąc odciąć się od szaleństwa imprez na Kreuzbergu i Neukölln. Jak widzicie na zdjęciach, pogoda nie była słoneczna, ale cały teren był już ładnie zazieleniony, a na drzewach wyraźnie widoczne były pąki kwiatów. Spacer po ogrodzie zaczęłam kierując się najpierw do szkółki ogrodniczej znajdującej się po lewej stronie od wejścia głównego (idąc tam, drogę przebiegł mi wielki zając!), następnie skierowałam się do szklarni, a potem w kierunku pól uprawnych, zagród ze zwierzętami i do lasu. W parku było sporo spacerowiczów, rodzin i grup znajomych urządzających sobie piknik.
Choć dojazd na miejsce zajął mi sporo czasu (ponad godzina drogi z południa Berlina, z dwoma przesiadkami i trzema środkami transportu), było warto! Ta zielona oaza gwarantuje chwilę wytchnienia i spokoju i daje szansę na obcowanie z naturą w miejskich realiach.


Zachęcam również do zapoznania się z programem imprez w parku:
Botanische Volkspark Blankenfelde-Pankow  
Barnim Nature Park,
Blankenfelder Chaussee 5, 13159 Berlin
Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine