×
Street-art w Berlinie – Neukölln • Śladami serialu 4BLOCKS

Street-art w Berlinie – Neukölln • Śladami serialu 4BLOCKS

Graffiti i street art przy stacji S/U-Neukölln


Berlin-Neukölln doczekał się w końcu cool serialu, dla którego tłem są różne lokalizacje z tej części miasta. Mam nadzieję, że spodobał Wam się pierwszy odcinek 4Blocks. Oprócz klanu Hamady, Vince'a, Ewy, inspektora Kutscha i reszty bohaterów, ważną rolę w tej ciekawej produkcji odgrywa również m.in. dzielnica Neukölln. Na ekranie rozpoznać możemy ulice, arabskie knajpki, osiedla, a poniektórzy będą również w stanie wskazać charakterystyczne murale czy inne przykłady street artu i graffiti w tej wielkiej miejskiej galerii jaką jest Neukölln. Dla mniej wprawionych przygotowałam ten wpis, który jest mini-przewodnikiem po street-artowej scenie Neukölln. Najwięcej prac znajdziemy wokół ulic o wysokim natężeniu ruchu: Hermannstr., Donaustr., Karl Marx Str. czy Sonnenallee. Przez te i inne ulice Neukölln przewinęło się dużo lokalnych i międzynarodowych artystów graffiti i street art, których niespełna wymienić. Najbardziej popularne i aktualne pseudonimy to m.in.: Aper, Grab, NHS Crew, COAs Crew, el Bocho, Prost, Birds, ÜF, 1Up, Dr.Ogen, Alias, Dave the Chimp, Alaniz, SWEZA, Tona i Sope.


BERLINSKO uważnie śledzi wszystko, co dzieje się w okolicy, spogląda na mury i je fotografuje. Podobnie jak mój sąsiad Tricky. Nie zdradzę chyba tajemnicy, bo pisały już o tym niemieckie krajowe i lokalne media (np. Der Tagesspiegel), że brytyjski muzyk mieszka właśnie w tej części Berlina i chętnie dokumentuje to, co dzieje się na ulicach (polecam zajrzeć na jego konto Instagram po więcej smaczków). Dlaczego o tym piszę? Dlatego, żeby pokazać, że te brudne ulice i odrapane mury mają w sobie wiele uroku i przyciągają artystów z całego świata. Neukölln jest dla nich inspiracją do tworzenia muzyki, czy pisania książek. Inni z kolei preferują odmienne formy ekspresji. Wychodzą ze sprayami na ulice po to, by szare budynki zamienić w kolorowe, unikatowe, często dość ulotne dzieła sztuki. Niektórzy to przedstawiciele street artu (formy graficzne), inni – świata graffiti (napisy). Turyści z całego świata zjeżdżają często tylko w jednym celu – by móc na żywo, w realnym kontekście, ujrzeć prace tych artystów, które dla wielu są tylko zwykłymi przejawami wandalizmu. Co możemy zatem zobaczyć w Neukölln?


Graffiti na remontowanym budynku przy Hermannplatz


1UP (One United Power)
1UP to grupa aktywna od 2003r. na berlińskiej scenie, choć działają też w innych miejscach na świecie. Nie jest wiadome, ile dokładnie osób należy do tego graffiti-crew, ale styl grupy jest łatwo rozpoznawalny. Wyróżniają się przede wszystkim szerokimi literami 1UP, które tworzą zwykle na kamienicach, miejskich pociągach, w tunelach podziemnych i innych charakterystycznych, łatwo widocznych dla oka miejscach publicznych. Działania grupy można podejrzeć w przygotowanym przez nich filmie One United Power (2011r.), który ukazuje ich grafficiarskie wyjazdy do Paryża, Istambułu czy Tajlandii.

Berlin Kidz przy Hermannplatz


ÜF (Überfresh)
Prace ÜF (charakterystyczne „zjeżdżające” z murów napisy) najbardziej do tej pory rzucały się w oczy w okolicach Kottbuser Tor i Skalitzer Str. na Kreuzbergu. Od niedawna wielki napis ÜF znajduje się na jednej z kamienic przy Hermannplatz (od strony Kottbuser Damm/Urbanstr.). ÜF często pojawia się na murach w towarzystwie 1UP.

Berlin Kidz
Działania tej grupy (w skład której wchodzą też niektórzy przedstawiciele ÜF) najlepiej ukazuje film Freaks (premiera odbyła się 08.02.2017r.) zrealizowany przez człowieka ze środowiska – Good Guy Boris. Film został nakręcony w Berlinie i jest kroniką wydarzeń codziennych tego znanego kolektywu grafficiarskiego. W filmie zobaczymy, jak członkowie grupy opuszczają się na linach z budynków, jak skaczą po pociągach, wspinają się na dachy budynków, biegają po tunelach berlińskiego U-Bahnu (metra) – wszystko po to aby stworzyć swoje charakterystyczne prace.


           


Grab

Przedstawicielem klasycznego graffiti (street bombing) w Neukölln jest Grab. Jego pseudonim widoczny jest niemal na każdej ulicy w dzielnicy oraz w na sąsiednim Kreuzbergu. To prawdziwy lokals-Berlińczyk, który wychował się na tych ulicach i utrzymuje swoje graffiti w berlińskim charakterystycznym stylu.

Prost
Uśmiechnięte buźki (smilies) w wykonaniu Prosta możemy zobaczyć na terenie całego Berlina. Artysta często do grafik dołącza polityczne przesłanie będące zabawną grą słów. Uważa, że najlepszą bronią jest śmiech, a sztuka uliczna to najbardziej efektywne medium, które gwarantuje dotarcie do ludzi. Jego pozycja na berlińskiej scenie jest już ugruntowana. Prawdopodobnie każdy przypadkowo zapytany przechodzień na Kreuzbergu czy Neukölln będzie kojarzył Prosta. Artysta wyśmiewa turystów, yuppies i zahacza o wiele tematów społeczno-politycznych. W 2011r. stoczył batalię z koncernem muzycznym Universal, który wydał płyty z podobiznami prac artysty.


Street art według Prosta przy klubie Griessmühle
Street art przy klubie Griessmühle
Street art przy klubie Griessmühle
Neckarstr., Neukölln
Neckarstr., Neukölln
Graffiti: Rider i Aper w Neukölln

Oglądajcie 4Blocks na antenie TNT w każdy poniedziałek o godz. 21:55 (powtórki z serialu w tygodniu!), aby móc podejrzeć, co aktualnie dzieje się na ulicach Berlina, również w kwestii street artu i graffiti! 

Zdjęcia z planu 4Blocks
Issam - bohater serialu 4Blocks /Zdjęcie: 4Blocks TNT
Issam i Zeki /Zdjęcie: 4Blocks TNT
Zeki /Zdjęcie: 4Blocks TNT

Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine