×
Razem w Berlinie

Razem w Berlinie

Uczestnicy otwartego spotkania partii Razem w Berlinie, na czarno, w ramach CZARNEGO PROTESTU

[PL] Mało się ostatnio działo na blogu, ale w końcu udało mi się zarówno trafić na interesujący temat, jak i o tym napisać. W ostatnią niedzielę wybrałam się na otwarte spotkanie partii Razem w Berlinie. Głównym tematem rozmów były wyniki wyborów do regionalnego parlamentu (sejmiku samorządowego), które odbyły się 18.09 br. (wyniki na wahlen-berlin.de) i w których pierwszy raz mogłam zagłosować (i zagłosowałam!). Zaproszenie do rozmowy dostałam od Marcina Szczodrego, mojego znajomego i działacza partii. Już od dłuższego czasu planowałam zapoznać się z członkami berlińskiego okręgu, bo samą aktywność partii, zarówno w Polsce jak i w Berlinie obserwuję już od dłuższego czasu. Parę osób poznałam już wcześniej na Frauenkampftag - demonstracji z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, m.in. przeciwko dyskryminacji kobiet i na wieczorze wyborczym w październiku 2015r. 


W niedzielę, oprócz mnie, w Klubie Polskich Nieudaczników (Club der polnischen Versager) pojawiło się parę nowych osób, które podobnie jak ja przyszły na spotkanie z czystej ciekawości i ewentualnej chęci zapisania się do partii. Wszyscy zostaliśmy bardzo mile przyjęci. 


Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania udało mi się porozmawiać z kilkoma działaczami partii. Asia Bronowicka (z Rady Krajowej partii Razem) opowiedziała mi o historii powstania berlińskiego okręgu*. Kongres założycielski miał miejsce 06.06.2015r. w polskiej księgarni Buch|Bund na Neukölln. Uczestniczyło w nim ok. 30-40 osób, a rozmowy skupiały się głównie nad samym współczesnym znaczeniem słowa partia i przynależenia do partii. 07.07.2015r. odbyło się już spotkanie założycielskie berlińskiego okręgu, podczas którego wybrano 3-osobowy zarząd, który dzisiaj reprezentuje już 5 osób: Weronika Pomorska, Klaudia Paech, Paweł Wita, Judyta Klimkiewicz i Marcin Szczodry. Pierwszym głównym celem okręgu stało się przygotowanie do zbliżających się wyborów parlamentarnych w Polsce (25.10.2015r.). Berliński okręg partii Razem chce ponadto: angażować się aktywnie w sprawy w Polsce, podjąć współpracę z podobnymi podmiotami i instytucjami w Berlinie, rozwijać kontakty niemieckie/zagraniczne oraz aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach lokalnych, np. demonstracjach (wzięli już udział w m.in.: demonstracjach pierwszomajowych, wspomnianym Frauenkampftag, czy demonstracji przeciw AfD). Ponieważ partia Razem jest partią pracowników, berliński okręg chce również przyglądać się kwestiom pracowniczym w Niemczech. Okręg ma ponadto pełnić funkcję integracyjną dla osób o podobnych poglądach politycznych i zainteresowaniach (na wzór Podemos, hiszpańskiej partii, która założyła pierwszy tego typu okręg w Berlinie). Do tej pory, żadna partia nie organizowała się w ten sposób, co z pewnością jest ewenementem na skalę lokalną**.


Spotkania otwarte okręgu odbywają się raz na 3 miesiące, spotkania robocze - co tydzień.
Na spotkaniu otwartym, w którym uczestniczyłam, zostały omówione wyniki ostatnich wyborów w Berlinie. Poszczególni ochotnicy przygotowali analizę rozkładu głosów z podziałem na dzielnice (omówione zostały wyniki w Mitte, Neukölln, Kreuzberg, Friedrichshain i Pankow). W spotkaniu wzięli również udział m.in. Emilia Fabiańczyk z Minor Kontor, biura projektowego stojącego za Vote Berlin (voteberlin.eu) czyli stowarzyszeniem użyteczności publicznej, które przeprowadziło kampanię informacyjną na temat ostatnich wyborów w Berlinie oraz Jemek Jemowit - artysta, twórca np. Kaczyński Song (premiera 06.10.2016 w Klubie Nieudaczników). Każdy z nowoprzybyłych na spotkanie osób mógł się podzielić swoimi uwagami na temat wyborów. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a na koniec wszyscy zrobiliśmy sobie zdjęcie w czerni, dla wsparcia czarnego protestu w Polsce. Partia Razem aktywnie wspiera kobiety w walce przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej i była organizatorem demonstracji przeciw odrzuceniu obywatelskiego projektu łagodzącego ustawę antyaborcyjną. Osoby, którym bliskie są deklaracje programowe Razem i mieszkające w Berlinie, zachęcam do kolejnego spotkania partii.


Przy okazji, przypominam o czarnym proteście i ogólnopolskim strajku kobiet, który odbędzie się 03.10.2016 w Polsce (również w Berlinie). Przyłącz się już dziś do symbolicznego protestu, nosząc czarne ubrania i postując wyrazy poparcia dla polskich kobiet w kanałach social media, używając hasztagów: #czarnyprotest #blackprotest!

*Razem jako jedyna polska partia tworzy struktury partyjne również poza granicami Polski
**Polska prawica w Berlinie jest zorganizowana w Klubie Gazety Polskiej, działającym na zasadzie stowarzyszenia


[EN] This post is about the Berlin section of a Polish political party called Razem. Currently, they are supporting Polish women in their fight against a very severe anti-abortion law that is discussed to be implemented in Poland. Read more about it at i.e.: BBC News. On 03.10.2016 Polish women are planning a massive national strike against it (national protest on FB & Berlin prostest on FB). You can now join the protest by i.e. wearing black clothes, posting about the strike and protest on social media using the following hashtags: #czarnyprotest #blackprotest

#czarnyprotest #blackprotest


Brak komentarzy

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine