×
Siema Dominika

Siema Dominika

Dominika, 28, Translations and support in a software company


[PL]
Skąd jesteś?
Co prawda nie tam urodzona, ale z polskiego Miami (śmiech). Tak swego czasu translator tłumaczył na obce języki Zabrze. To miejsce, z którego bardzo chciałam uciec i do którego chętnie teraz wracam.

Co robisz w Berlinie?
Skoczyłam tu studia na FU, a teraz dopadła mnie szara rzeczywistość: wstawanie o świcie, po dziewiątej, i praca.

Co lubisz/kochasz w Berlinie?

Och, długo by wymieniać... Przede wszystkim różnorodność, wielonarodowość. Berlin to prawdziwy tygiel kulturowy. Nie trzeba wyjeżdżać poza jego granice, żeby spotkać dosłownie cały świat, porozmawiać w obcych językach i poznać obyczaje z dalekich stron. Poza tym lubię wolność, jaką daje ci to miasto. Nikt cię tu nie ocenia i możesz być w 100% sobą.

Czego nie lubisz w Berlinie?
Każdy 'Berlinczyk' ci to powie - turystów. W szczególności, za to co zrobili z East Side Gallery. Ponadto, nie podoba mi się ten gentryfikacyjny kierunek, w jakim ostatnimi czasy miasto podąża.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------
[EN]
Where do you come from?
I come from Polish Miami (laughs). At least this is how Google used to translate 'Zabrze' - a place from which I really wanted to escape and to which I now come back willingly.

What do you do in Berlin?
I finished my studies here at FU and now I'm struggling with the grim reality: getting up in the morning, after 9, and working.

What do you like/love about Berlin?
Och, there's a lot of things... First of all, [I like Berlin] because of its' diversity and multiculturalism. Berlin is a true melting pot. You don't need to get out of the city to meet literally the whole world, speak different languages, get to know customs from afar. Moreover, I like the freedom that the city gives you. No one judges you and you can be yourself here.

What don't you like about Berlin?
Well, all Berliners will tell you the same: the tourists. In particular, because of what they did to East Side Gallery. Moreover, I don't like the fact that the city is moving towards gentrification now.

2 komentarze

© BERLINSKO. Obsługiwane przez usługę Blogger.

DŹWIĘKI Z BERLINA

Palestyńska DJka Sama' Abdulhadi na podberlińskim festiwalu Fusion 2023

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian

TAKI JEST BERLIN. O mieście kontrastów i ciągłych zmian
– moja książka o Berlinie! Premiera 10 maja 2023 roku. Zamów online!
BERLINSKO | Polski blog z BerlinaCREATED BY ThemeShine